A simulation for detecting anti personnel landmines with 14 MeV neutron source
14 MeV-nötron kaynağı ile anti personel kara mayınlarının tespiti için bir simülasyon
  1. Tez No: 518023
  2. Yazar: MUHAMMED TEVFİK KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada gömülü anti personel kara mayınlarının konumlarının belirlenmesi için nükleer fizik temelli uygulanılabilirliği yüksek nötron geri saçılım tekniği incelenerek Monte Carlo metodu tabanlı yeni bir simülasyon yaklaşımı geliştirilmiş ve simülasyonda 14 MeV enerjisine sahip nötronlar radyasyon kaynağı olarak kullanılmıştır. Çalışma; farklı patlayıcılar, farklı toprak tipleri ve farklı gömülme derinlikleri içeren geniş kapsamlı senaryolar dikkate alınarak yürütülmüştür. Çalışma sonuçları doğrultusunda, ilgilenilen konu çerçevesinde, yeni bir teknoloji olan silikon foto çoğaltıcılar kullanılmak üzere ilgili veri toplama sistemleri ve yazılımlarını da içeren yeni bir elektronik set önerisinde bulunulmuştur. Geliştirilen simülasyon yazılımının kaynak kodu metin içine eklenmiştir. Bulunan sonuçlar dikkatlice tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis work investigates the problem of detecting anti personnel landmines with practically applicable neutron back scattering method and suggests a new simulation technique based on Monte Carlo method for the purpose of landmine detection using 14 MeV-neutron as the radiation source. Different landmine scenarios simulated for different explosives, soil types and buried depths have been considered within the framework of the present study. A set of electronic equipment including data acquisition and software systems to employ in APL detector system has been suggested to use it with the new technology having silicon photo multipliers. Along this line, the simulation software source code we developed has been inserted into the text. The results obtained are carefully discussed.