Fotovoltaik panel yüzey temizliği için akıllı sistem tasarımı
Intelligent system design for cleaning photovoltaic panel surface
  1. Tez No: 518032
  2. Yazar: ABDURRAHİM ERAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMTAZ MUTLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Isı ve ışık kaynağı olarak güneş enerjisi tükenemeyen bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Fotovoltaik güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmekte ve bu alanda oluşturulan tasarım projeleri verim yönü üzerindearaştırmlar yapılmaktadır. Henüz verimlilik yönündeki çalışmalar sürekli ve kesintisiz kullanımına izin vermese de oldukça büyük bir potansiyele sahip olan güneş enerjisi, şu an birçok ülkede aktif olarak diğer yenilenebilir enerji sistemleri ile kullanılmaktadır. Güneş enerjisi üretiminde kullanılan fotovoltaik panellerin verimliliği de son derece önem arz etmektedir. Verimliliği arttırmanın yollarından bir tanesi de fotovoltaik panel yüzeylerinin, daha etkili güneş ışığı emilimi için temiz bırakılmasıdır. Bu nedenle fotovoltaik panellerin yüzey temizliği manuel olarak yapılabildiği gibi otomatik sistemler yardımıyla da yapmak mümkündür. Bu tez çalışmasında, panel yüzeylerini otomatik olarak temizleyebilecek, arduino mikrodenetleyici ve bulanık mantık tabanlı otomatik temizleme sistemi tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımın amacı, tozlanma ve panel yüzeyi kirlenmesi yüzünden meydana gelen kayıpları minimize edip maksimum düzeyde elektrik enerjisi üretimine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
As a source of heat and light, solar energy is an inexhaustible source of renewable energy. Solar energy is transformed into electricity by means of photovoltaic solar panels, and the design projects created in this area are investigated in terms of efficiency. Although works on efficiency about continuous and uninterrupted use of solar energy is not succesfull enough, it has large potential which is already actively used with other renewable energy systems in many countries. The efficiency of the photovoltaic panels which are used in solar energy production is very important. One of the ways to improve efficiency is to keep the photovoltaic panel surfaces clean for more effective sunlight absorption. The surface cleaning of the photovoltaic panel can be done manually or with the help of automatic systems. In this thesis, an arduino microcontroller and fuzzy logic based automatic cleaning system which can clean surfaces of the photovoltaic panel automatically has been designed. The purpose of this design is to minimize the losses due to dusting and contamination of the panel surface and to assist in the production of maximum electrical energy.