L'enonciation dans le chercheur D'or De J.M.G le Clezio
J.M.G. le Clezio'nun Altın Arayıcısı adlı romanında sözcelem
  1. Tez No: 51809
  2. Yazar: KAMİL CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜRKÇE ÖZET (Resume en True) YÜKSEK LİSANS TEZİ DENUNCIATION DANS LE ROMAN LE CHEUR D'OR DE J.M.G. LE CLEZIO (J.M.G. LE CLEZIO'NUN ALTIN ARAYICISI ADLI ROMANINDA SÖZCELEM) Kamil CİVELEK Danışman: Doç.Dr.Sevim AKTEN 1996, Sayfa: Jüri: Doç.Dr.Sevim AKTEN Günümüz fransız yazarlarından J.M.G. Le C16zio'nun Le Chercheur d'Or (Alün Arayıcısı) adlı romanını sözcelem kuramı çerçevesinde incelemeye çalıştık. Her metnin, bir sözcelem aşaması sonunda ortaya çıkan dilsel bir üretim olduğu herkes tarafindan kabul edilmektedir. Bu anlamda, sözcelem, kendinden önce gelen sözce aşamasından sonra bir soyutlama ya da sözcenin bir önvarsayımı olarak belirir. Demek ki, sözcelem iki aşamayı içermektedir. Bu yüzden bir metni bu bakış açısıyla incelemek için hem sözce hem de sözcelem aşamalarım ele almak gerekir. Metin için sözcelem bir üretilme aşaması ise, bu üretemi gerçekleştiren bir öznenin varlığından bahsetmek kaçınılmaz olacaktır. Gerçekten de, ister yazdı ister sözlü olsun, her metin dili kendi hesabına kullanan, yine bu metin içinde bulunan ya da bulunmayan bir öznenin sourmluluğu ile gerçekleşir.Metnin üretiminden sorumlubu özneyi sözceleyen olarak adlandırmak bu açıdan doğru olacaktır. İncelediğimiz romanda, bu sorumluluğu anlatıcı üstlenmektedir. Bizde bu çalışmamızda sözcelem kuramının tanımını yaptıktan sonra, sözce ve sözcelem düzeylerinde, bu öznenin varlığını ve işlevini göstermeye çalıştık. Sözcelemin biçimsel yapısı, sadece bu öznenin varlığına ve sorumluluğuna bağlı olmadığı için, bu yapıyı oluşturan zamansal-uzamsal belirleyiciler olarak adlandırılan diğer öğlere de değindik. Bir sonraki aşamada ise, dili kendi hesabına kullanan öznenin, metnini, yani kendi söylemiyle olayalar bütününü oluştururken zaman kavramını nasıl açıklamaya Çalıştık. Bunu gerçekleştirirken, söylem ve anlatı dizgelerini, metnin üretiminde yer alan iki farklı yöntem olduğunuz göstermeyi amaçladık. Çalışmamızın son bölümünde, sözcelem durumunda sözcelerden hareketle, konuşan öznenin konuştuğu kişiye, kendisine ve sözcesine karşı tutumlarını ve sözce değerlerini incelemeyi amaçladık. Bir bakıma, metin ile okur, anlatıcı ile diğer roman kişileri arasında gerçekleşen İletişim durumunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTARCT (Resume en Anglais) MASTER THESIS ENUNCIATION IN THE NOVEL LE CHERCHEUR D'OR (GOLD SEEKER) BY J.M.G. LE CLEZIO Kamil CİVELEK Supervisor: Doç.Dr.Sevim AKTEN 1996, Page: Jury: Doç.Dr.Sevim AKTEN We have tried to analyze the novel named Le Chercheur d'Or (Gold Seeker) by J.M.G. Le Clezio, among the French contemporary writers, from the aspect of enunciation theory. It is widely admitted that each text is a lingual production, appearing at the end of an enunciation phase. In this regard, enunciation is an abstraction after“enonc6”phase preceding itself or a presupposition of the“enonce”.That is, enunciation consists of two phases. Therefore, to analyze a text from this point of view, both enunciation and its phases must be considered. If enunciation is a production phase for the text, it will be inevitableto speak of the presence of a subject realizing this production.Each text, whetter writter or oral, is realized wiht the responbility of a subject, whetter in or out the of text, using the language for himself. It will be right to name this subject responsible for the production of the text as enunciator in this regard. In this novel we have analysed,IV the narrator holds this resposility. And we, in our study, tried to show the presence and function of this subject on the levels of enunciation and“enoncd”after having defined the enunciation theory. As the formal structure of the enunciation is not only dependant upon the responsibility and presence of a subject, we mentioned the other elements, as well, that form this structure and that are colled spatial and temporal determiners. In the next phase, we tried to explain how the subject used time concept while using the language for himslef and organizing this text, namely the integrity of events trough his own discourse. In realizing this point, we aimed at showing that discourse and recite systems were two diffedent methods taking place in the production of the text. In the last part, we aimed analyzing the attitudes of the speaking subject towards the interlocutor and“6nonc6”and himself. In a sens, we analyzed the communication between the text and the reader, the narrator and other characters of the novel.