Spinal kord iskemi reperfüzyon yaralanması üzerine bir rat modelinde metoprolol'un etkilerinin araştırılması
Research of the effects of metoprolol on spinal cord ischemia reperfusion injury in a rat model
- Tez No: 518099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Spinal kord yaralanması birçok farklı travmalar sonrası ortaya çıkan ve kişide fiziksel olduğu kadar psiko-sosyal, ekonomik problemlere yol açan karmaşık ve önemli bir durumdur. Bu deneysel çalışma spinal kord iskemi reperfüzyon yaralanmasında selektif olmayan beta-adrenerjik ve β1 -reseptör antagonisti metoprolol'un etkinliği malonildialdehid (MAD), Tarlov skalası ve histopatolojik kesitlerle değerlendirildi. Ağırlıkları 220 gr - 280 gr. arasında değişen 24 (yirmidört) adet Sprague-Dawley dişi rat deney için kullanıldı ve üç eşit parçaya ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubunda yalnızca laparatomi yapılarak aorta abdominalis ortaya kondu. Kontrol grubu dışındaki gruplara aorta abdominalis 45 dakika klip kompresyonu uygulandı. İskemi grubuna herhangi bir ilaç verilmedi. Metoprolol grubuna intraperitoneal olarak 0.5 mg/kg Metoprolol intraperitoneal yoldan uygulandı. Tüm gruplara 1. ve 24. saatte Tarlov skalasına göre motor muayene yapılarak 24 saat sonra tüm rat modellerinin spinal kordları çıkartıldı. Histopatolojik inceleme ve MAD düzeyi tayini için spinal kord doku örnekleri alındı. Sonuç olarak; Metoprolol'un spinal kord iskemi-reperfüzyon hasarlanmasını azaltmada veya önlemede istatistiksel olarak yeterli etkinliğe sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury is a complex situation that results from many types of trauma and causes physical problems as well as psychosocial and economic problems. This experimental study is performed to examine the effects of Metoprolol which is non-selective beta-adrenergic and β1 -receptor antagonist, on the spinal cord ischemia reperfusion injury by evaluating malondialdehyde (MAD), Tarlov scale and histopathological examinations. Thirty two Sprague-Dawley female rats weighting from 220 - 280 gr. were used for the experiment and they were divided into four equally sized groups. In the control group, the aorta abdominalis was shown by only using a laparotomy. All groups excepting the control group were subjected to aorta abdominalis compression clips about 45 minutes. No drugs were applied to the Ischemia group. 0.5 mg/kg Metoprolol intraperitoneally injected. Motor examinations using the Tarlov scale were performed for all groups at 1st hour and 24th hour and then, the spinal cords of the rats were removed. Spinal cord tissue samples were obtained for the histopathological examinations and MAD level determinations. Consequently, it is revealed that Metoprolol on reducing or preventing spinal cord ischemia-reperfusion injury has statistically enough efficiency.