Twin-blok ve magnoglide apareylerinin ortodontik ve ortopedik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of orthodontic and orthopedic effects of twin-block and magnoglide appliances
- Tez No: 518101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
TWİN-BLOK VE MAGNOGLİDE APAREYLERİNİN ORTODONTİK VE ORTOPEDİK ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışmanın amacı Twin-blok ve Magnoglide apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerine olan etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrognatik mandibula kaynaklı Sınıf II bölüm 1 malokluzyona sahip ve pubertal büyüme atılımı döneminde olan 38 hasta 2 gruba ayrıldı ve iki tedavi grubundan birine rastgele dağıtıldı. Bunlardan 19 hasta Twin-blok apareyi (7 erkek, 12 kız; ortalama yaş=13.2±1) ile diğer 19 hasta Magnoglide apareyi ( 8 erkek, 11 kız; ortalama yaş=12.9±1.4) ile tedavi edildi. Twin-blok apareyi yemekler hariç günde 24 saat kullandırıldı. Magnoglide apareyi ağıza fikse edildi. Tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) sefalometrik filmleri iskeletsel, dental/dentoalveoler ve yumuşak doku değişimlerini değerlendirmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF ORTHODONTIC AND ORTHOPEDIC EFFECTS OF TWIN-BLOCK AND MAGNOGLIDE APPLIANCES Aim: The purpose of this study is to compare the effects of Twin-block and Magnoglide appliances on dentofacial structures comparatively. Material and Method: 38 patients with Class II division 1 malocclusion from the retrognathic mandible and peak growth period were divided into two groups and randomly distributed in one of two treatment groups. 19 patients were treated with Twin-block (7 male, 12 female, mean age = 13.2 ± 1) and 19 patients with Magnoglide apareyi (8 male, 11 female, mean age = 12.9 ± 1.4). The Twin-block appliances were worn 24 hours/day except eating. Magnoglide appliances were fixed. Cephalometric films before treatment (T0) and after treatment (T1) were used to evaluate skeletal, dental/dentoalveolar and soft tissue changes.