Farelerde valproik asit ile oluşturulan otizm modelinde asetil-l-karnitinin etkisi
The effect of acetyl-l-carnitine in the experimental valproic acid-induced autism model
  1. Tez No: 518114
  2. Yazar: GÖKBERK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, gebeliğinin 12,5. gününde valproik aside maruz kalan dişilerden doğan erkek farelerde asetil-L-karnitin etkisinin incelemesi amacıyla iki deney planlandı ve 64 Balb/c fare, her deneyde 4 grup ve 8'er hayvan olacak şekilde ayrıldı. Deney 1'de gebe anneye asetil-L-karnitin uygulanmasının yavru farelerde otizm oluşumunu engellemesini araştırmak üzere; 1. gruba 12,5. gün salin, 2. gruba 12,5. gün valproik asit, 3. gruba 10-14. günler arası asetil-L-karnitin, 4. gruba 10-14. günler arasında asetil-L-karnitin ve 12,5. günde valproik asit uygulandı. Deney 2'de ise anne karnında valproik aside maruziyet sonrası doğan yavrulara asetil-L-karnitin uygulanmasının tedavi edici etkisini araştırmak üzere; 1. grupta 12,5. günde salin uygulanmış annelerden doğan erkek yavru farelere 47-51. günler arası salin, 2. grupta 12,5. günde salin uygulanmış annelerden doğan farelere 47-51. günler arası asetil-L-karnitin, 3. grupta 12,5. günde valproik asit uygulanmış annelerden doğan farelere 47-51. günler arası salin ve 4. grupta 12,5. günde valproik asit uygulanmış annelerden doğan farelere 47-51. günler arası asetil-L-karnitin verildi. Deneylerde salin 10 mg/kg, valproik asit 600 ml/kg, asetil-L-karnitin 100 ml/kg ve intraperitoneal verilmiştir. Yavrular 50 günlük olduklarında sırasıyla rotarod, 3 odalı sosyallik ve sosyal yenilik testi (Three Chamber), yükseltilmiş artı labirent (Elevated Plus Maze), hot plate, açık alan (Open Field) ve bağlamsal korku koşullanma (Fear Conditioning) testleri uygulandı. Deney 1'de prenatal asetil-L-karnitinin otizmde görülen davranış bozuklukları üzerine engelleyici etkisi bulunamazken, hot plate testinde antinosiseptif etkisi görülmüştür (p=0,0016). Deney 2'de asetil-L-karnitinin valproik asit nedenli otizm üzerine tedavi edici etkisi bulunamamıştır. Sonuçlarımız asetil-L-karnitinin valproik asit-nedenli otizm üzerine koruyucu ya da tedavi edici etkisinin bulunmadığını, fakat antinosiseptif etkisinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, two experiments were planned with the aim of examining the acetyl-L-carnitine effect in male mice born after G12,5 valproic acid exposure. 64 Balb/c mice were divided into 4 groups (n:8 for each group). In Experiment 1, we investigated whether the administration of acetyl-L-carnitine to pregnant mice prevented autism formation in young mice. The 1st group was administered saline onday 12,5. Group 2 was administered VPA on 12,5 day. Group 3 was treated with ALCAR between days 10-14 and ALCAR was administered between days 10-14 in group 4 and VPA injection day 12,5. In Experiment 2, to investigate the therapeutic effect of acetyl-L-carnitine in infants born after valproic acid exposure in the uterus, in maternal-born male offspring, group 1 was injected with valproic acid and on day 12,5 and salin enjected postnatal on days 47-51. We injected valproic acid on day 12,5 and they treated with acetyl-L-carnitine in days 47-51. In group 3, we injected salin on day 12,5 and on days 47-51. In Group 4, saline was administred on day 12,5 and acetyl-L-carnitine was given on days 47-51. Saline, valproic acid and acetyl-L-carnitine were given intraperitoneally at doses of 10 mg/kg, 600 mg/kg and 100 mg/kg respectively. Rotarod, 3 room social and social innovation test (Three Chember), plus maze, hot plate, open field and fear conditioning tests were applied for 50 days. In Experiment 1, antinociceptive effect of prenatal acetyl-L-carnitine was observed in the hot plate test (p = 0.0016), although there was no inhibitory effect on behavioral disorder in autism. In Experiment 2, there was no therapeutic effect of acetyl-L-carnitine on valproic acid-induced autism. Our results suggest that acetyl-L-carnitine does not have a protective or therapeutic effect on autism caused by valproic acid, but may have antinociceptive effect.