Bazı çekim teorilerinde alan denklemlerinin simetrili çözümleri
Solutions of the field equations for the some extended theories of gravity by the symmetry approach
- Tez No: 518113
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Einstein genel çekim teorisi, evrenin yapısını ve gelişimini açıklayan en iyi çekim teorisi olmakla birlikte bazı yeni gözlemleri açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden limit durumunda Einstein çekim teorisini veren ve fakat yeni gözlemleri de açıklayabilen bazı yeni çekim teorileri ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, öncelikle f(R) çekim teorisi çerçevesinde, küresel simetrik, silindirik simetrik ve düzlem simetrik uzay-zamanlar ele alınacaktır. Daha sonra skaler alanlı çekim teorisi çerçevesinde LRS Bianchi tip I uzay-zaman ele alınacaktır. Her bir durumda oluşturulan evren modelleri için kesin çözüm bulma çalışmaları yapılacak ve bu amaçla Noether simetrisi yaklaşımı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Einstein's general theory of gravitation is the best theory of describing the development and evolution of the present universe. Nevertheless, it is insufficient to explain some of the new observations. Thus, some new theories of gravity have emerged, that gives the theory of Einstein's GRT in the case of limit, to explain new observations. In this thesis, firstly the f(R) theory of gravity will be studied in the framework some sort of space-times such as spherical symmetric, cylindrically symmetric, and plane symmetric space-time. Then, the minimally coupled scalar tensor theory of gravity will be considered in the framework LRS Bianchi type I space-time. In each case, universe models will be constructed and Noether symmetry approach will be used to find exact solutions.