Hemiplejik serebral palsili çocuklarda üst esktremite antropometrik ölçümlerinin motor beceriyle ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between upper extremity anthropometric measurements in motor skills in hemiplegic cerebral palsy children
  1. Tez No: 617848
  2. Yazar: ŞEYDA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı hemiplejik serebral palsili çocukların üst ekstremite antropometrik ölçümlerinin motor beceriyle ilişkinin incelenmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma 5-15 yaş arasında bağımsız yürüyen, mental retardasyon gibi ikincil bir özrü bulunmayan 30 hemiplejik çocuk ve 5-15 yaş arasındaki 30 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan antropometrik ölçümler sonucu ilk önce sağ ve sol hemiplejik çocukların kendi aralarında karşılaştırılması yapılmış ve sağ hemiplejik (N=13), sol hemiplejik (N=17) anlamlı fark bulunamamıştır. Hemiplejik çocuklar (N=30) kendi aralarında karşılaştırıldığında el uzunluğu, el ayası uzunluğu ve el bilek eklemi genişliği arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Hemiplejik çocuklar (N=30) ile kontrol grubu (N=30) karşılaştırıldığında ön kol uzunluğu, triceps dkk ve subscapular dkk arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Yapılan motor beceri testlerinden Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function testi sağ hemiplejiklere uygulanmış ve istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Aynı test sol hemiplejiklere de uygulanmıştır ve yine istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Hemiplejik çocuklar (N=30) değerlendirildiğinde ise yine istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function testi hemiplejik çocuklar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Antropometrik ölçümlerin Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function testi ile ilişkisi incelendiğinde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bimanual Fine Motor Test ile antropometrik ölçümlerin arasındaki ilişki de incelendiğinde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki yoktur. Sonuç olarak antropometrik ölçümlerle motor beceri testleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamasada yapılan ölçümler gösteriyor ki hemiplejik çocukların antropometik ölçümleri ne kadar sağlıklı çocukların ortalama değerlerine yaklaştıysa motor beceri testlerinden o kadar yüksek sonuçlar almışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between upper extremity anthropometric measurements and motor skills of children with hemiplegic cerebral palsy and compare them with the control group. This study included 30 hemiplegic children between 5-15 years of age, who had no secondary disability such as mental retardation and control group consisting of 30 healthy children aged 5-15 years. As a result of anthropometric measurements, first and left hemiplegic children were compared between the right and left hemiplegic children; right hemiplegic (N = 13), no significant difference was found between left hemiplegic (N17).In order to determine the motor skills of the individuals, both the upper extremities of the individuals were applied the Melbourne Unilateral Upper Limb Function tests with Bimanual Fine Motor Test. When hemiplegic children (N = 30) were compared between them, a statistically significant difference was found between hand length, length of hand and wrist joint width. When hemiplegic children (N = 30) and control group (N = 30) were compared, a statistically significant difference was found between forearm length, triceps dkk and subscapular dkk. The Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function test was applied to the right hemiplegics and a statistically significant difference was found. The same test was applied to the left hemiplegic and there was also a statistically significant difference. When hemiplegic children (N = 30) were evaluated, a statistically significant difference was found. Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function test was compared with the control group of children with hemiplegic and statistically significant difference was found. There was no statistically significant relationship between anthropometric measurements and the Melbourne Assessment Unilateral Upper Limb Function test. There is no statistically significant relationship between Bimanual Fine Motor Test and anthropometric measurements. As a result, no statistically significant relationship was found between anthropometric measurements and motor skill tests, the measurements show that the anthropometric measurements of hemiplegic children are as high as the motor skills tests if they approach the mean values of healthy children.