Varis cerrahisinde spinal anestezi ile femoral blok anestezisinin preoperatif ve postoperatif hemodinamik değerler, mini mental test, spielberger durumluk kaygı ölçeği, intraoperatif sedasyon, atropin ve efedrin ihtiyacı, hasta, anestezist ve cerrah konfor skoru, postoperatif vas değerleri ilk mobilizasyon ve taburcu olma süresi bakımından karşılaştırılması
A comparison of spinal anesthesia and femoral nerve block in variceal surgery in terms of preoperative and postoperative hemodynamic values, mini- mental state examination, spielberger state-trait anxiety inventory, intraoperative sedation, atropine and ephedrine requirement, patient, anesthesiologist and surgeon comfort score, postoperative vas values, early mobilization and discharge time
- Tez No: 518197
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Rejyonel anestezi teknikleri, çoğu cerrahi operasyonlarda yaygın oranda kullanılmaktadır. Çalışmamızda varis cerrahisi yapılan hastalarda uygulanan spinal anestezi ile femoral blok anestezisinin preoperatif ve postoperatif hemodinamik değerler, Mini Mental Test Skoru (MMTS), Spielberger Durumluk Kaygı Ölçeği (SDKÖ), intraoperatif sedasyon ihtiyacı, hasta, anestezist ve cerrah konfor skoru, postoperatif Vizüel Analog Skala (VAS) değerleri, ilk mobilizasyon ve taburcu olma süresi bakımından karşılaştırılmasını amaçladık. Yöntem: Elektif olarak varis cerrahisi yapılan 18-65 yaş arası ASA I-II-III olan, intraoperatif analjezi sağlamak üzere femoral blok veya spinal anestezi tekniklerinden biri uygulanan 100 hasta çalışmaya alındı. 50 hastaya femoral blok (Grup F) ve 50 hastaya spinal anestezi (Grup S) uygulandı.18-65 yaş aralığı dışındaki hastalar, gebeler, lokal anestezi ile operasyon yapılacak olanlar, acil operasyona alınan hastalar, çalışmaya katılmak istemeyen hastalar, ASA IV ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Grupların preoperatif ve postoperatif hemodinamik değerleri, MMTS ile kognitif fonksiyonları, SDKÖ ile anksiyete skoru, intraoperatif midazolam, efedrin ve atropin ihtiyacı; hasta, anestezist ve cerrah konfor skoru, postoperatif VAS değerleri, ilk mobilizasyon ve taburcu olma süresi bakımından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca hastalar 50 kadın ve 50 erkek olarak ikiye ayrılarak (kadın hastaların 27 tanesine spinal anestezi, 23 tanesine femoral blok yapılmış olup, erkek hastaların 23 tanesine spinal anestezi, 27 tanesine de femoral blok uygulanmıştır). Postoperatif 5 saatlik VAS skoru ve hastaların postoperatif ilk analjezik ihtiyacı süreleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların postoperatif VAS skoru ortalamaları, ortalama taburculuk süreleri, postoperatif ilk analjezik ihtiyaç süresi ortalamaları cinsiyete göre kıyaslandı. Bulgular: Demografik veriler (yaş, cinsiyet, VKİ, ASA) bakımından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Ortalama arteriyel kan basıncı, intraoperatif 0, 10, 20, 30 ve 40. dakikada Grup S'de Grup F'ye göre istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur (p < 0,05). İntraoperatif efedrin (mg) ve atropin (mg) ihtiyacı Grup S'de Grup F'ye göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunurken midazolam (mg) ihtiyacı Grup F'de grup S'ye göre istatistiksel olarak daha fazla bulunmuştur (p < 0,05). Hasta ve cerrah konfor skoru Grup S'de grup F'ye göre istatistiksel olarak daha yüksek, anestezist konfor skoru ise Grup F'de grup S'e göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Postoperatif VAS değerleri operasyon sonrası 1. ve 2. saatlerde Grup S'de Grup F'ye göre istatistiksel olarak daha düşük iken 3, 4 ve 5. saatlerde Grup F'de Grup S'ye göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p < 0,05). Postoperatif SDKÖ skorlaması, her iki grupta da preoperatif değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p< 0,05). Postoperatif ve preoperatif MMTS değerleri her iki grupta da istatistiksel olarak benzer bulunmuştur (p > 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Regional anesthesia techniques are used increasingly in widespread use for most surgical operations. In this study, we aimed to compare spinal anesthesia and the femoral nerve block in patients with variceal surgeries in terms of preoperative and postoperative hemodynamic values, Mini-Mental State Examination (MMSE) score, Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI), intraoperative sedation requirement, patient, anesthesiologist and surgeon comfort score, postoperative visual analog scale (VAS) values, and early mobilization and discharge time. Method: One hundred patients between 18-65 years of age with ASA I-II-III who underwent elective variceal surgeries and was used either femoral block or spinal anesthesia techniques to provide intraoperative analgesia were included in the study. 50 patients received femoral block (Group F) and 50 patients received spinal anesthesia (Group S). The patients outside the age range of 18-65 years, pregnant women, the patients who would underwent local anesthesia operations, emergency surgery patients, patients who did not want to participate in the study, ASA IV and above patients were not included in the study. Preoperative and postoperative hemodynamic values, Mini-Mental State Examination (MMSE) score and cognitive functions, Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI), intraoperative midazolam, ephedrine and atropine requirement, patient, anesthesiologist and surgeon comfort score, postoperative visual analog scale (VAS) values, and early mobilization and discharge time of the both groups were statistically compared. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of demographic data (age, sex, BMI, ASA). The mean arterial blood pressure was statistically lower in Group S in the first intraoperative 40 minutes compared to Group F (p 0.05).