Bacopa monnieri ekstrakt tedavisinin ratlarda akut alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effect of bacopa monnieri extract treatment on acute limb ischemia-reperfusion injury in rats
- Tez No: 518196
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL LEVENT OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizyopatoloji, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Pharmacy and Pharmacology, Physiopathology, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Akut iskemi ve takiben reperfüzyon etkilenen dokularda metabolik, trombotik ve inflamatuar değişiklikler ile sonuçlanan hücre içi ve dışı yolakları içeren karmaşık bir patolojik süreç olup klinik olarak önemli sonuçlar doğurur. Geleneksel Hint tıbbında kullanılan bir bitki olan ve daha önce antioksidan etkilerine dair kanıtlar olan Bacopa Monnieri bitkisi akut alt ekstremite İ/R hasarında koruyucu/tedavi edici olabilir. Çalışmamızda 24 adet erişkin, yaşça (10-12 haftalık) ve ağırlıkça (170-222 gr) eşleşen Winstar albino cinsi erkek rat kullanıldı. Gruplar; Sham Kontrol, I/R, BM&IR ve BM olarak belirlendi. BM&IR ve BM gruplarına 10 gün süre ile 300mg/kg p.o Bacopa monnieri ekstraktı verildi. Abdominal aort infrarenal düzeyde klempe edilerek 120 dk iskemi ve devamında klemp kaldırılarak 120 dk reperfüzyon sağlandı. Deneyin sonunda ratlar sakrifiye edilrek dokuları ELISA ve immünohistokimyasal olarak analiz edildi. Bacopa Monnieri bitki ekstresinin iskemi oluşturulan grubun kas dokularında katalaz, 3-NT, IL-1 beta ve TNF-alfa düzeyleri ile reperfüzyona bağlı uzak doku hasarı görmeyi beklediğimiz akciğer dokusunda da IL-1 beta düzeylerinde anlamlı bir azalma sağladığı görüldü. İmmünhistokimyasal olarak da İ/R ile ortaya çıkan dejenerasyonların engellenmesi üzerinde kısmen etkili olduğu saptandı. İleri deneysel ve klinik çalışmalar bu bulguların deneysel ve klinik öneminin ve olayın moleküler mekanizmasının değerlendirilmesi ve netleştirilmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Acute ischemia and subsequent reperfusion is a complex pathological process involving intracellular and extracellular pathways resulting in metabolic, thrombotic, and inflammatory changes in affected tissues and has clinically important consequences. Bacopa Monnieri, a plant used in traditional Indian medicine and evidence of previous antioxidant effects, may be protective/therapeutic in acute limb I/R injury. In our study, 24 adult male Winstar albino male rats (age 10-12 weeks) and weights (170-222 gr) were used. Groups; Sham Control, I / R, BM & IR and BM. BM & IR and BM groups were given 300 mg/kg p.o Bacopa monnieri extracts for 10 days. The abdominal aorta was clamped at the infrarenal level and 120 min ischemia was performed and the clamp was removed for 120 min reperfusion. At the end of the experiment, rats were sacrificed and analyzed. It was observed that Bacopa Monnieri plant extract significantly reduced catalase, 3-NT, IL-1 beta and TNF-alpha levels in muscle tissues of the ischemic group. Also, the similar finding was observed that IL-1 beta levels in lung tissue which we expected to see reperfusion-induced distant tissue damage. Immunohistochemically, it was also found to be partially effective in inhibiting I/R-induced degeneration. Advanced experimental and clinical studies are necessary for the evaluation and clarification of the experimental and clinical significance of these findings and the molecular mechanism of the phenomenon.