Milli kimliğin oluşumunda dinin rolü
- Tez No: 51820
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİYAZİ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİLLİ KİMLİK OLUŞUMUNDA DİNİN ROLÜ Şahin GÜRSOY Danışman: Yrd.Doç.Dr. Niyazi USTA 1996, Sayfa: Jüri : Yrd.Doç.Dr. Niyazi USTA Bu çalışmada milli kimliğin oluşumunda dinin rolü başlığı altında din-kimlik ilişkisi ele alınırken, kimliğe etki eden faktörler de değerlendirilmiştir. Araştırmanın konusu ve amaç belirtildikten sonra kimlik ve kimliğe etki eden faktörler olarak dil, kültür, coğrafya, aile, eğitim ve örf adet üzerinde durulmuştur. Daha sonra dinin toplumsal fonksiyonları ele alınmış, dinin kimlik oluşumuna ve toplumsal saiklere etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Role of Religion on the Process of National Identity Şahin GÜRSOY Adviser: Yrd.Doç.Dr. Niyazi USTA 1996, Page: Jury : Yrd. Doç. Dr. Niyazi USTA In this work while the relationship between religion and indentity has been examined in the title of "the role of religion on the process of National indentity, the factors which influence the indentity have been also evaluated. Then social functions of religion have been examined and the effect of religion to the process of National indentity and Social reason has been observed.