Neşet Ertaş türkülerinin cümle yapısı açısından incelenmesi
Examination of Neşet Ertaş Turks in terms of sentence structure
- Tez No: 518231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GADDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Yeni Türk Dili alanının önemli bir kısmını da sentaks ( söz dizimi ) konusu oluştur-maktadır. Sentaktik incelemenin bir alt bölümü olan yapısal inceleme, cümlelerin ku-rulumunda ne tür cümle yapılarının kullanıldığını tespit etmeye yarayan önemli bir başlıktır. Bu bağlamda manzum eserler üzerinde yapılmış fazla çalışma bulunmamak-tadır. Tüm bu belirtkeler ışığında, Türk Dili ve Edebiyatı alanında Neşet ERTAŞ ve onun eserlerinde kullandığı cümlelerin yapısal incelenişi konusunda bir çalışma yapıl-mamış olması bu tezin hem amacını hem de ortaya çıkış kaynağını ortaya koymakta-dır. Erol PARLAK'ın“Garip Bülbül - Neşet Ertaş”adlı eseri çalışmamızın temel kayna-ğını oluşturmaktadır. İncelememiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Neşet Ertaş hakkında bilgi-ler verilmiştir. İkinci bölümde yapısal açıdan cümle çeşitleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sanatçının tüm şiirleri derlenmiş, alfabetik sıralamayla sıralanmış ve içeriğin-deki cümleler incelenmiştir. İnceleme modeli olarak; şiir üzerinde çalışma yapıldığı için manzum yapılar kurallı düz cümleler haline getirilmiş ve orijinal eserdeki dize sırasına göre sıralamaları ve sayfa numaraları parantez içerisinde belirtilmiştir. Sırala-ma yapılan cümleler ögelerine ayrılıp cümle yapıları irdelenip tespiti yapılmıştır. Tek-rar eden cümleler değerlendirmeye alınmamıştır. Her bir şiirin sonunda saptanan ra-kamsal veriler yer almaktadır. Sonuç kısmında, incelenen bu cümlelerin genel yapısı hakkında saptanan bilgiler veri-lerek inceleme tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant part of the New Turkish Language area is also the subject of syntax (syntax). Structural analysis, a subdivision of the syntactic study, is an important topic for determining what kinds of sentence structures are used in the construction of sentences. In this context, there are not many studies on verse works. In the light of all these indicators, the study of Neset ERTAŞ in the field of Turkish Language and Literature and the censuses he used in his works has not been done yet. This thesis reveals both its purpose and its origins. Erol PARLAK's“Garip Bülbül - Neşet Ertaş”is the basic resource of our work. Our research consists of three parts. In the first part, information about Neşet Ertaş was given. In the second part, the sentence types are explained in structural terms. In the third chapter, all the poems of the artist are compiled, sorted in alphabetical order and their sentences are analyzed. As an examination model; As poetry has been studied, verse forms have been converted into regular sentences, and the sequ-ence and the page numbers according to the order of the strings in the original work are indicated in parentheses. The sentence structures were analyzed and determined. The odd-numbered statements were not evaluated.At the end of each poem is the numerical data set. In the conclusion section, the information about the general structure of these se-tences examined was given and the examination was completed