Alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) bazı tıbbi bitkilerin muhtemel immunostimulant ve antioksidan etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible effects of some medicinal plants as an immunostimulant and antioxidant on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 518322
  2. Yazar: TAREK A.SALEM ALTIEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, yem katkı maddesi olarak meyan kökü (Glycyrrhiza glabra), kişniş (Coriandrum sativum) ve sinameki (Cassia angustifolia) sulu metanolik özütü ile farklı dozlarda (% 0, % 0,1, % 0,5, % 1) yetmişbeş gün boyunca gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularında besleme çalışması yapılmış. Çalışma süresince metanolik özütlerin antioksidan enzim sistemine ve sindirim enzimlerine ek olarak, bağışıklığa, hematolojik parametrelere ve büyümeye etkisi araştırılmıştır. Başlangıç ağırlığı 22,65 ±0,07 g olan balıklar 10 grup oluşturacak şekilde 30 tanka bölünerek her tankta 50 balık olacak şekilde stoklanmış böylece deneme üç tekerrür olarak başlatılmıştır. Çalışma süresince her ayın sonunda solunum patlaması (NBT), lizozim ve myeloperoksidaz (MPO) aktivitesive ek olarak antioksidan enzim aktiviteleri (Katalaz, CAT; superoksit dismutaz, SOD; glutatyon peroksidaz, GPx ve glutatyon (GSH) ve lipit peroksidasyonu seviyeleri, LPO belirlendi. Yetmişbeş günlük besleme denemesi sonrasında büyüme parametrelerinde final ağırlığı, ağırlık kazanımı (WG), spesifik büyüme oranı (SGR), yem değerlendirme oranı (FCR) ve sindirim enzimlerinden pepsin, tripsin, amilaz ve lipaz ayrıca, hematolojik parametrelerden, kırmızı kan hücresi (RBC) sayısı, hemoglobin içeriği (Hb), hematokrit seviyesi (Hct) ve kırmız kan hücre indeksini içeren ortalama hücre hemoglobini (MCH) ve ortalama hücre hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre C. sativum ve C. angustifolia metanolik özütlerinin gökkuşağı alabalıklarında SOD aktivitesini önemli ölçüde arttırdığı (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the growth, digestive enzyme activity as well as some antioxidant, immunological and haematological parameters of rainbow trout juvenile fed diets containing different levels (0%, 0.1%, 0.5% or 1%) of Glycyrrhiza glabra, Coriandrum sativum, Cassia angustifolia aqueous methanolic extract as a feed additive seventyfive days. During the study, in addition to antioxidant enzyme system and digestive enzymes, methanolic extracts were investigated for immunity, hematological parameters and growth effects. The fish with initial weight of 22.65 ± 0.07 g were divided into 30 tanks so that 10 groups would be formed and stored as 50 fish in each tank, so the experiment was started as three replications. At the end of every month, respiratory burst (NBT), lysozyme and myeloperoxidase (MPO) activity as well as liver antioxidant enzyme activities (catalase, CAT; superoxide dismutase, SOD; glutathione peroxidase, GPx and GSH) and lipid peroxidation level (melondialdehyde, MDA) were analyzed. After seventyfive days of feeding, growth parameters such as final weight, weight gain (WG), specific growth rate (SGR), feed conversion ratio (FCR) and digestive enzymes like pepsin, trypsin, amylase and lipase as well as haematological profile; red blood cells (RBC) count, hemoglobin content (Hb), haematocrit value (Hct) and red blood cells indices including; the mean cell volume (MCV), mean cell hemoglobin (MCH) and mean cell hemoglobin concentration (MCHC) were examined. According to the results of the study, methanolic extracts of C. sativum and C. angustifolia significantly increased SOD activity in rainbow trout (P 0,05).