Osmanlı Devleti'nin kuruluşu hakkında yapılan çalışmaların tahlili
Analysis of the studies on the establishment of the Ottoman State
- Tez No: 518328
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHAMEDDİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Osmanlı Devleti'nin büyük bir kalabalığı teşkil etmeyen nüfusla Anadolu'nun kuzey batı uçlarında başlayan tarihsel serüveni her zaman tarih araştırmacılarının ilgisini çekmiştir. Altı asır gibi büyük bir zaman diliminde tarih sahnesindeki varlığını sürdürebilen Osmanlı Devleti'nin kuruluşu nasıl vuku bulmuştur? Osmanlı Devleti'nin kurulmasına zemin hazırlayan sebepler nelerdir? Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve hızlı bir şekilde genişlemesine hangi unsurlar etkili olmuştur veya bu devleti kuranlar etnik olarak hangi kökene mensuplardır? 19. asrın sonları ve 20. yüzyılın başlarında tarih araştırmacılarının ilgisini ve merakını çeken Osmanlı Devleti'nin kuruluş meselesi, ilk olarak Herbert Adam Gibbons tarafından hazırlanan eser ile tartışılmaya başlanmış ve 21. yüzyılda halen daha sonuçlandırılamamıştır. Mesele genel itibari ile temel üzerine oturtulabilmiş, bu noktaya gelene kadar ise birçok araştırmacının bu konu hakkında bir görüş ortaya koymasını sağlamıştır. Çalışmamızdaki temel esas yerli ve yabancı literatürde kuruluşu tartışılan Osmanlı Devleti'nin bu ilk dönemi hakkında verilen görüşlerden belli başlı olanları değerlendirerek bu çalışmamızda özet halinde toplamaya çalışmaktır. Dünya tarihinin ikinci Roma'sı olarak gösterilen Osmanlı Devleti altı asırlık hayatını kuruluş evresinde yapmış olduğu uygulamalar sayesinde kazanmıştır. Dönem kaynaklarının çelişkili bilgiler içerdiği bu dönem ile alakalı yapılan çalışmaların hazırlanması ve bir görüş ortaya konulabilmesi oldukça fazla emek isteyen bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
The start of Ottoman State occurs to a small population of in the North-western Anatolian area. This fact always caught the interest of researchers. On which fundamentals was the Ottoman State built which existed for six centuries? Which were the reasons for the start of the establishment of the Ottoman State? Which the elements helped the Ottoman State to establish and grow in such a short time or from which ethnic group were the Ottomans arised? In the end of the 19th century and beginning of the 20th century history researchers started building up the interest in the Ottoman State, whereas the discussions. In the study you can find the evaluation and a summary of chosen works about the foundation and establishment of the Ottoman State. Known as the second Rome, the Ottoman State was able to be in power fors six centuries thanks to the strong built base while its foundation. As resources from the Ottoman State are contradictional it is difficult to finalize the discussion and make a conclusion.