Generalized chillingworth classes on subsurface torelli groups
Altyüzey torelli grupları üzerinde genelleştirilmiş chillingworth sınıfları
- Tez No: 518333
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Torelli grubu, gönderim sınıfları grubunun homoloji üzerinde aşikar şekilde etki eden alt grubudur. Gönderim sınıfları argümanlarının zaman zaman dayandırıldığı tümevarım argümanları için funktörlük özelliğini yeniden kurduğundan dolayı Putman'ın altyüzey Torelli grupları Torelli gruplarıyla çalışmada önemli bir inşadır. Torelli grupları üzerinde diğer önemli bir yapı Johnson homomorfizmasıdır. Johnson homomorfizmasının görüntüsünün büzülmesi Chillingworth sınıfını verir. Bu tezde, altyüzey Torelli grupları için Chillingworth sınıfının kombinatoryal bir tanımı türetilmektedir. Bu tez, görüntüsü altyüzey Torelli gruplarının Chillingworth sınıflarının duali olan dönüşüme doğallık ve teklik özelliklerini de kazandırır. Ayrıca, altyüzey Torelli gruplarının Chillingworth sınıfları ve bölüntülü Johnson homomorfizması arasındaki bağlantı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Torelli group is the subgroup of the mapping class group that acts trivially on homology. Putman's subsurface Torelli groups are an important construction for working with the Torelli group, as they restore the functoriality essential for the inductive arguments on which mapping class group arguments are invariably based. The other important structure on the Torelli group is the Johnson homomorphism. The contraction of the image of the Johnson homomorphism is the Chillingworth class. In this thesis, a combinatorial description of the Chillingworth class is derived for the subsurface Torelli groups. This thesis also brings in the naturality and uniqueness properties on the map whose image is the dual of the Chillingworth classes of the subsurface Torelli groups. Moreover, a relation between the Chillingworth classes of the subsurface Torelli groups and the partitioned Johnson homomorphism is presented.