Makinelerde iş güvenliği kapsamı, kaza oranlarının değerlendirilmesi ve çözüm önerileri
Comprehension of machinery safety, assessment of occupational work accident and solution suggestions
- Tez No: 518439
 - Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
19. Yüzyılda sanayii devrimiyle başlayan makineleşme süreci, beraberinde iş gücü kullanımını azaltmasının yanında yaşamı kolaylaştıran makinelerin kullanımı için iş gücü gereksinimi ortaya çıkarmıştır. Bu sürecin doğal sonucu olarak, iş kazaları sayısı makine kullanımına bağlı olarak artmış ve iş kazalarının oluşturduğu tehlikeler de ciddiyet kazanmıştır. İş kazaları sektör bazında incelendiğinde imalat sektörünü de kapsayan metal sanayii istatistiksel olarak en yüksek orana sahiptir. Makine kullanımının arttığı ölçüde iş kazaları da büyük oranda artış göstermektedir. Makine kullanımında standartlara uyulması ve gerekli koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada, makinelerle çalışırken Avrupa Standartlarına uygun olacak şekilde göz önünde bulundurulması gereken, kişisel, sosyolojik ve fiziksel unsurlar, koruyucu donanımlar ve metal sanayii sektöründe sıkça kullanılan torna, freze, matkap, pres, taşlama, kaynak ve giyotin gibi imalat yöntemleri için koruyucu önlemler verilmiştir. Belirtilen imalat yöntemlerinin ve koruyucu önlemlerin, uygulamada değerlendirilmesini yapmak adına bir imalat firması olan Eskasan A.Ş.'de çalışanlarla iş sağlığı ve güvenliği hakkında anket yapılmış ve alınan sonuçlar tez kapsamında değerlendirilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan makineleşme sürecinde tetiklenen ve ivme kazanan iş kazalarının önüne geçmek için gün geçtikçe yeni önlemler alınmaktadır. Bu doğrultuda yönetim ve denetim adına yapılan gelişmeler iş güvenliğine ait sorumlulukların paylaşılmasını ve kontrol mekanizmasının sağlamlaşmasını sağlamaktadır. İş güvenliğine ait sorumlulukların ve makine kullanımında iş güvenliğinin sağlanması için gerekli koşulların belirtildiği bu çalışma, iş kazalarının önemli ölçüde azalmasını sağlayacak koşullara açıklama getirmiştir
Özet (Çeviri)
The process of mechanization which has been started with 19th century Industrial revolution, has become an important part of our lives in our country with the technological progress. As a result of this process, accidents caused by machines have become economic and social burden on government. When the accidents were analysed on the basis of the sector types, metal industry including manufacturing sector has statically highest rate. As using of machinery increases, the number of occupational work accidents also increases at a great rate too. It is necessary to observe the standards and important to take the protective precautions. In this study safe distances, mechanical guard equipment, protective precautions of manufacturing methods like turning machine, milling machine, press machine, guillotine shears, metal sewing machine, drilling machine and welding machine which are used frequently in metal industry sector have been given with the frame of European Standards. In order to evaluate these manufacturing and guarding methods in practice, a survey was made with the employees of a manufacturing company which is named Eskasan A.Ş. and the results were evaluated within the scope of this thesis With the development of technology, new precautions are being taken day by day to prevent the accidents that are accelerated with the process of mechanization. In this direction, developments which are made on behalf of the management and supervision ensure sharing of responsibilities and strengthen control mechanism for health and safety at work. Responsibilities, precautions, and necessities about the work and machinery safety have been indicated with the aim of changing and reducing the work accidents significantly.