Normal doğum deneyiminin emzirme üzerine etkisi
The effect of normal birth experience on breastfeeding
- Tez No: 518464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, kadınların normal doğumda yaşadıkları deneyiminin emzirme üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 03.04.17-02.10.17 tarihinde Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesi'nde normal doğum yapmış kadın doğum servisinde yatan lohusalar oluşturmaktadır. Araştırmaya bu tarihler arasında doğum yapan, kadın doğum servisinde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden (n=367) lohusalar katılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu, emzirme gözlem formu, Emzirme Tutumunu Değerlendirme Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği B Versiyonu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi, Kruskal Wallis, Mann Withney U, One Way Anowa ve Ki Kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların emzirme tekniği ile yaşayan çocuk sayısı ve emzirme sırasında destek alma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark (p< .05)vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of women's experience during normal birth on breastfeeding. Method: The research is a descriptive study. The population of the study was formed by the puerperas staying in maternity ward who gave normal birth in Kocaeli Darıca Farabi State Hospital between the dates of 03 April 2017 and 02 October 2017. The puerperas who were staying in the maternity ward or who gave birth in these dates and also who agreed to participate in the research (n=367) participated in the research. In gathering the data of the study; information form developed by the researcher, breastfeeding observation form, Lactation Attitude Assessment Scale and Wijma Birth Expectancy / Experience Scale B Version were used. Student's t-test, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U, One-Way ANOVA and Chi-Square tests were used in the evaluation of the data.