Kadınların saygılı annelik bakımı algısı ile emzirme özyeterlilik ve maternal bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between women's perceptions of respectful maternity care, breastfeeding self-efficacy, and maternal attachment levels
- Tez No: 948656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL UNUTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KADINLARIN SAYGILI ANNELİK BAKIMI ALGISI İLE EMZİRME ÖZYETERLİLİK VE MATERNAL BAĞLANMA DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ; Amaç: Bu araştırmada, Kütahya' da kadınların saygılı annelik bakımı algısı ile emzirme özyeterlilik ve maternal bağlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma 511 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Kadınların Saygılı Annelik Bakım Algısı Ölçeği”,“Emzirme Özyeterlilik- Kısa Form Ölçeği”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”ile toplandı. Analizler SPSS 25.0 programı ile yapıldı, normal dağılıma uygunluk Kolmogorov Smirnov testi ile belirlendi. İstatistiksel değerlendirmeler için bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon testi ve basit regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EXAMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN WOMEN'S PERCEPTIONS OF RESPECTFUL MATERNITY CARE, BREASTFEEDING SELF-EFFICACY, AND MATERNAL ATTACHMENT LEVELS; Aim: This study aimed to determine the relationship between women's perception of respectful maternity care (RMC), breastfeeding self-efficacy and maternal attachment levels in Kütahya. Materials and Methods: The research is a descriptive study. The research was conducted with 511 women. The data for the research were collected using the“Personal Information Form,”“Scale of Women's Perception of Respectful Maternal Care,”“Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form,”and“Maternal Attachment Scale.”Analyses were conducted using the SPSS 25.0 program, and normal distribution conformity was determined using the Kolmogorov-Smirnov test. For statistical evaluations, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test, and simple regression analyses were used.