Eskiçağ'da Kappadokia Bölgesi'nin tarihi coğrafyası
In ancient ages the historical geography of Cappadocia ragion
  1. Tez No: 518500
  2. Yazar: ESRA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kappadokia Bölgesi'nin Tarihi Coğrafyasını ele aldığımız bu çalışmada bölge, geçmişten günümüze siyasi, ekonomik ve sosyo kültürel açılardan oldukça önemli bir konuma sahip olmuştur. Kappadokia Bölgesi konumu açısından bakıldığında Anadolu'da kendine özgü bir yerdir. Anadolu platosunun merkezî noktasında yer alan bu bölge çok sayıda akarsu ağına sahiptir. Kappadokia, Bagadania ve özellikle de Kataonia gibi iki kıymetli ovaya sahiptir. Argaios bölgenin Antik Çağ toplumları tarafından her daim saygı duyduğu bir yükseltidir. Didymoi ve Preion ise bölgenin diğer önemli dağlık alanlarını oluşturmaktadır. Kappadokia Bölgesi karmaşık bir etnik yapıya sahiptir. Bu da beraberinde çok çeşitli dil ve inanç faktörlerini getirmektedir. Kappadokia, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle hemen tüm tarihi devirler içinde siyasi açıdan da büyük savaş ve mücadelelere sahne olmuştur. Ayrıca bölge antik dönem yollarının kavşağında yer almaktadır. Bölge, tarihsel süreç içerisinde doğudan batıya, kuzeyden güneye doğru uzanan ana yol güzergâhları üzerinde bulunmuştur. Bu açıdan bakıldığında Kappadokia hemen her dönemde hem jeostratejik hem de jeopolitik bakımdan üzerinde durulması gereken önemli bir sahadır.
Özet (Çeviri)
In this study we have dealt with the Historical Geography of the Cappadocia Region, the region has been a very important location in terms of politics, economy and socio-cultural elements from the earliest time to present. The region is unique in Anatolian Peninsula due to its geographical position. The region which is in the centre of Anatolian Plateau has many river systems. The region has two fertile plains Bagadania and especially Cataonia, and has a famous mountain Argaios respected by the ancient populations of the region. Didymoi and Preion are other heights of the region. Cappadocia region had a mixed ethnic population. The diversity in the population was resulted emerge of different languages and beliefs. The region witnessed wars and struggles among the Powers because of its geographical position throughout the history. Besides, it was a key point to stop on the ancient roads. The region was on an important position for the transportation systems running from east to West and North to South. From this point of view, Cappadocia has been an important location geostrategically and geopolitically in every period.