Decision-making of school principals during COVID-19 pandemic: A qualitative exploration
Okul müdürlerinin COVID-19 pandemisinde karar verme sürecinin incelenmesi: Bir nitel araştırma
- Tez No: 706195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Psikoloji, Education and Training, Public Administration, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, okullarda büyük bir krize ve eğitim öğretim etkinliklerinin kesintiye uğramasına sebep olmuştur. Bu çalışma okul yöneticilerinin kriz algıları ve okul yöneticilerinin kriz durumlarında karar verme süreçleri, devam eden COVID-19 krizi özelinde nitel araştırmadır. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile Gaziantep ilinin bir ilçesindeki 19 okul müdürüyle görüşmeler yapılmış. Veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Okul müdürlerinin çoğu krizi, rutinin dışında ve beklenmeyen olay olarak tanımlamışlardır. Krizi örneklendirmeleri istendiğinde pandemi, okul kapanmaları, doğal afetler ve kişiler arası çatışmalar öne çıkan kriz örnekleri olmuştur. Bir krizin iyi yönetilmesi için, önlemlerin, finansal gücün, kriz takımının ve planlamanın olması gerektiği katılımcılar tarafından vurgulandı. Ayrıca, pandemi sürecinde okul müdürlerinin okul içi ve dışı sorumluluklarının arttığı ama bu sorumluluklar karşısında çok az ücret aldıkları veya hiç ücret almadıkları belirtilmiştir. Okul müdürlerinin karar verme süreçlerinin, bürokrasiden, üst otoritelerin muğlak kararlarından, zaman baskısından, risk faktörlerinden ve onların deneyimlerinden etkilendiği görülmüştür. Okul müdürlerinin kriz yönetimi hakkında yetersiz bilgisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin uzaktan eğitimle ilgili inisiyatif kullandıkları olumlu örneklere rağmen okullarda kriz planı ve kriz takımı farkındalığı görülmemektedir.Bürokrasinin deneyimsiz ve çok deneyimli müdürlerin kararları üzerinde olumlu etkisi olduğu, geri kalan okul müdürleri ise içinde bulunulan kriz durumu dahilinde bürokrasinin kararlarındaki olumlu ve olumsuz etkileri olabileceğini vurgulamışlardır. Bu çalışmada olumlu örnekleri verilen inisiyatif alma konusunda, okul müdürleri üst otoriteler tarafından desteklenmeli ve kriz yönetimi ve karar verme konusunda hizmet içi ve hizmet öncesi eğitimlerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The recent COVID-19 pandemic has caused a global-scale crisis at schools, leading to a huge disruption in educational activities. This study explores crisis perceptions and the decision-making process of the school principals, using the ongoing COVID-19 crisis as an example. The study is designed as a qualitative exploration with semi-structured interviews conducted with nineteen school principals in a district of Gaziantep province in Turkey. Data were analyzed through descriptive and content analysis. In the study, the majority of the principals defined crises as nonroutine and unexpected events; while when they are asked to exemplify crises, they gave the pandemic, school closures, natural disasters and interpersonal conflicts. To manage crises well, the principals emphasized the importance of precautions and financial power, crisis team and crisis planning. The principals stated that during the pandemic, their responsibilities increased while they had no or little compensation. Their decision-making is shown to be affected by bureaucracy, ambiguities in authority in decisions, time pressure, risks and experience. The results revealed that the principals are not knowledgeable about crisis management. Furthermore, there was not any on-purpose crisis desk or plan for the COVID-19 pandemic, while positive examples of initiative among the principals can be seen. Bureaucracy is shown to have a positive effect for more experienced and inexperienced principals, while the rest emphasized the situational effects of bureaucracy, which sometimes cause inaction. The results revealed that the principals should be supported, trained and given more flexibility for effective crisis management, while the authorities should prepare themselves better.