PVC kaplı cam elyaf takviyeli kompozit malzeme üretimi ve mekanik özelliklerinin araştırılması
PVC coated glass fiber reinforced composite material production and investigation of the mechanical properties
  1. Tez No: 518584
  2. Yazar: AYTEN NUR YÜKSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kompozit malzemeler sahip oldukları yüksek özelliklerden dolayı çağımızın gözde malzemeleridir. Dünya çapında geniş uygulama alanı bulan bu malzemelerin, Türkiye'de de kullanımı giderek artmaktadır. Bu çalışmada termoset matrisli kompozitlere göre üzerinde daha az çalışılan termoplastik matrisli kompozit üretimi ve çekme mukavemeti üzerinde durulmuştur. Takviye olarak kullanılan cam elyaf üzerine termoplastik matris olarak kullanılan PVC kaplaması yapılmış, daha sonra bu malzeme uygun formatta hem dokuma hemde tek yönlü olarak preslenerek anizotropik yapıda kompozit levha üretilmiştir. Bu levha üzerinde uygun standartlara göre çekme deney numuneleri çıkarılarak her iki yöndeki (atkı-çözgü) çekme dayanımları karşılaştırılmıştır. Fiber olarak kullanılan cam elyafa göre oldukça düşük dayanıma sahip olan ancak kolay üretilmesi, çok geniş kullanım alanına sahip olması, elektrik ve ses izolasyonu sağlaması, geçirgenlik ve geri dönüşüm yeteneğine sahip termoplastik matris malzeme (PVC)'ye daha yüksek mekanik özellikler kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are the favorite materials in our age because of their high properties. The use of these materials has wide application area in the world and usage has increasing in Turkey. In this study focuses on thermoplastic matrix composite production and tensile strength, which are less studied than thermoset matrix composites. On the glass fiber used as a reinforcement, PVC coating which is used as a thermoplastic matrix was made, then this material was pressed in a suitable format both in weaving and unidirectional to produce anisotropic composite sheet. Tensile test specimens were removed from this plate according to the appropriate standards and the tensile strengths on both direction (weft-warp) were compared. It is aimed to acquire higher mechanical properties to thermoplastic matrix material (PVC) which has very low strength but has easy production, wide usage area, electrical and sound insulation, transparency and recycling ability compared to glass fiber used as fiber.