Enflasyon hedeflemesi stratejisinde finansal istikrar:Türkiye ekonomisi üzerine bir inceleme
Financial stability in inflation targeting strategy: An investigation on Turkish economy
- Tez No: 358738
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN NAİM ARDOR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
 - Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 398
Özet
Bu çalışmada, enflasyon hedeflemesi stratejisini uygulayan TCMB'nin para politikası kuralı çerçevesinde finansal istikrar değişkenlerine verdiği tepkiler incelemektedir. TCMB'nin finansal istikrar değişkenleriyle genişletilmiş ileriye dönük Taylor Kuralı kapsamında verebileceği simetrik ve asimetrik faiz tepkileri, 2002:Q1-2012:Q2 dönemleri için çeyrek dönemlik verilerle ve Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) kullanılarak tahmin edilmektedir. Ekonometrik tahmin sonuçları incelenirken, BDDK'nın uyguladığı mikro sakıngan politikalarının ve TCMB'nin uyguladığı makro sakıngan politikalarının, finansal istikrar üzerindeki etkileri veri olarak kabul edilmektedir. Simetrik tahmin sonuçları Türkiye ekonomisinde finansal istikrar değişkenleriyle genişletilmiş ileriye dönük Talor tipi para politikası kuralının geçerliliğini göstermektedir. Fiyat istikrarına odaklanan TCMB, enflasyon hedeflemesi stratejisini finansal istikrar amacını gözeterek daha esnek bir biçimde uygulamaktadır. Ayrıca TCMB, finansal piyasalardaki dalgalanmaları azaltmak için politika faiz oranının hareketlerini düzleştirmeye çalışmaktadır. Öte yandan asimetrik tahmin sonuçları TCMB'nin çıktı açığındaki daralmalara çıktı açığındaki artışlardan daha büyük bir katsayısıyla tepki verdiğini ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Para Politikası 2. Enflasyon Hedeflemesi Stratejisi 3. Finansal İstikrar 4. Genişletilmiş İleriye Dönük Taylor Kuralı 5. GMM
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that the reactions of Central Bank of Republic of Turkey (CBRT) implementing inflation targeting strategy to financial stability variables at the framework of monetary poliy rules. Symmetric and asymmetric interest rate reactions of CBRT within the scope of forward looking Taylor Rules augmented with financial stability variables with quarterly datas for the period of 2002:Q1-2012:Q2 are estimated by using The Generalized Method of Moments (GMM). While the results of econometric estimation are examined, the effets of micro prudential policies implemented by Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) and maacro prudential policies implemented by CBRT on financial stability are accepted as given. The results of symmetric estimation show the availability of forward looking Taylor type monetary policy rule augmented with financial stability variables in Turkish economy. CBRT focusing on price stability performs the inflation targeting strategy by considering the aim of financial stability in the manner that more flexible. Furthermore, CBRT endeavours to smooth the movements of policy rate in order to reduce fluctuations in financial markets. On the other hand, the resuts of asymmetric estimation expose that CBRT reacts to the contractions in output gap with the bigger coefficient than the increments in output gap. Key Words 1. Monetary Policy 2. Inflation Targeting Strategy 3. Financial Stability 4. Augmented Forward Looking Taylor Rule 5. GMM