Rites of passage in Ahmetli village
Ahmetli köyü geçiş ritüelleri
- Tez No: 518634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE HİLAL TUZTAŞ HORZUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu antropolojik araştırma, Ahmetli Köyü Yörükleri'nin geçiş ritüellerini, ritüeller etrafında oluşan sosyal organizasyonu, toplumsal dayanışmayı ve ritüellerin kültürel devamlılık üzerindeki etkisini inceler. Bunu ortaya koymak amacıyla, ritüellerdeki iş bölümü, ritüelde takip edilen aşamalar, geçişin evreleri, geçiş sonucunda (bireysel/toplumsal olarak) nelerin değiştiği ve her bir konum arasındaki ilişkinin hangi sıralamaya göre ve nasıl yapılandığı incelenmiştir. Köydekilerin ritüellerle kurdukları ilişkiyi anlayabilmek için, günlük yaşayışları, inanç ve tutumları, eylemleri, diğer insanlarla ve çevreyle kurdukları ilişkileri gözlemlenmiştir. Aynı zamanda köy halkının değişen şartlar karşısında varlıklarını korumak için sergiledikleri davranış ve taktikleri de odak noktasında tutulmuştur. Katılımlı gözlem ve mülakat tekniğinin kullanıldığı alan araştırması, ağırlıklı olarak 2016 yılında gerçekleştirilmiştir. Dört mevsimi görecek şekilde düzenlediğim ve bir yıla yakın bir sürede gerçekleşen alan araştırmam boyunca, beni evlerinde misafir eden köylülerle kaldım. Araştırma sürecinde gündelik yaşamlarına dâhil olarak, bu süre zarfında gerçekleşen ritüellerin büyük bir bölümüne katıldım. Ritüellerin gündelik hayattaki yerini gözlemleyerek analiz ettim. Analizlerde geçiş ritüellerinin aşamaları olan düğün, doğum, ölüm konularına odaklanırken,“yeni konuma geçmek”olgusu etrafında şekillenen ritüellerin, dayanışma ve devamlılık sağlamadaki rolünü, etkisini ve metaforik yapısını anlamayı hedefledim. Sonuç olarak, köyde doğum, düğün ve ölüm dönemlerinde yapılan ritüellerin dayanışma ve işbölümü çerçevesinde gerçekleştirildiğine tanıklık etmiş oldum. Çatışmaların uzlaşmaya dönüşerek ahenkle tamamlandığını gözlemledim. Toplulukla birlikte yapılan ritüellerin toplumsal dayanışmayı güçlendirdiğini ve daha fazla kabul gördüğünü tespit ettim. Toplumsal olarak gerçekleştirilmeyen ritüellerde“bir eksiklenme”hissedildiği ifade edilmiştir. Herkesin bir arada yer aldığı bu ritüellerde görev ve sorumlulukların paylaşılması ve kişilerin görev ve sorumluluklarını biliyor ve uyguluyor olması bu dayanışmayı daha güçlü hale getirmektedir. Bu görev dağılımının yazılı olmayan kurallara dayalı yapısının topluluk içindeki yaşa ve toplumsal statülere göre belirlenmiş davranış kurallarına ve çocukluktan itibaren tekrarlanan ritüellerin pratik edilmesine dayandığını düşünüyorum. Kültürel devamlılığı sağlayan yapının da bu olduğuna inanıyorum.
Özet (Çeviri)
This anthropological research investigates the rites of passage of the Yoruks of Ahmetli Village, the social organisation around the rites, social solidarity and the influence of rites on cultural continuity. In order to make these clear, the division of labour in the rites and the stages of the passage, what is changed as the result of these stages (individually/socially) and the relationship between how each position is structured are examined in this research. In order to understand the relation between the people in the village and the rites, their daily lives, beliefs, attitudes, actions and their relationships with other people and with the environment are observed. At the same time, the research focused on the behaviours and the tactics that village people exhibit in order to protect their own existence in the face of the changing circumstances. The fieldwork that includes participant observation and interview techniques was conducted predominantly in 2016. I stayed in the houses of the local people, while I was conducting a fieldwork that took almost one year and covered all four seasons. I participated in a large part of the rites that took place during this period, integrating myself in the daily lives of villagers. I analysed the rites by observing their position in the daily life.. While focusing on the stages of the rites of passage namely weddings, births and deaths during the analysis, I aimed to understand the metaphorical structure and the role and influence of the rites in providing solidarity and continuity formed around the fact of“passing to a new position”As a result, I have witnessed that the rites are carried out within the framework of solidarity and division of labour in the village during the occasions of the birth, wedding and death. I have observed that conflicts are resolved in a harmony as they turn into reconciliation. I have determined that the rites that are carried out together with the community strengthen social solidarity and are considered to be more legitimate. It has been stated that“a lack”is felt when the rites are not carried out together with the community. Sharing the duties and responsibilities in the rites, where everyone is involved, also acknowledging and practicing these duties and responsibilities makes the solidary stronger. In my opinion, the unregulated rule-based structure of this distribution of duties is based on the behavioural rules determined by the age and social status within the community and the practice of repeated rituals from childhood. I believe that this is the structure that makes cultural continuity possible.