Tepe yönetici itibarı ve kurumsal performans ilişkisi
Relationship between executive reputaion and corporate performance
  1. Tez No: 518635
  2. Yazar: GARIFA MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda, kurumların maddi olmayan varlıklara verdikleri önemi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmada soyut değerlerden biri olan itibar kavramı kapsamında tepe yönetici itibarı değerlendirilmiş ve bu faktörlerin işletme performansına olan etkisi incelenmiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı, tepe yönetici itibarı ile kurumsal performans arasındaki ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Bu doğrultuda, çalışmanın birinci aşaması olarak tepe yönetici itibar ölçeği oluşturulmuştur. Bu kapsamda, araştırma, İzmir'deki iş dünyası hakkında fikir sahibi olan kişiler üzerinden veri toplama yöntemiyle yürütülmüş ve toplam 181 katılımcıdan oluşmuştur. Son olarak, tepe yönetici itibarı ile kurumsal performans arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik olarak korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, tepe yönetici itibarı ile kurumsal performans arasında olumlu yönde bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, itibar değişkeni olan“Takım çalışmasına önem veren yönetici”ile finansal değişkeni olan“özkaynak”arasında anlamlı ters yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the importance of intangible assets of corporations is increasing. The concept of reputation is one of the intangible asset values at work. On its basis, the reputation of top executive has been assessed and the effect of top executive reputation on business performance is tested. The main purpose of this thesis is to examine whether there is a relationship between top manager's reputation and corporate performance. In this study a top manager's reputation scale is formed. This is followed by collecting data on public who has ideas about the business world in Turkey. In this context data collected from 181 participants. Finally, a correlation analysis was applied to examine the relationship between top executive reputation and organizational performance. Based on the findings of the study, a general relationship between reputation of top manager and corporate performance was not found. However, a considerable relation in the opposite direction has been found between“Manager who attaches importance to teamwork”which is reputation variable and“Equity”which is financial variable.