İstatistiksel proses kontrol teknikleri ve çimento sanayiinde pareto analizi uygulaması
Technics of statistical process control and applly of pareto analysi cement industry
- Tez No: 52199
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada, istatistiksel proses kontrolü ve yapıtaşları hakkında bilgiler verilerek, istatistiksel proses kontrolün iki temel kavramı olan kalite geliştirme ve sürekli gelişim üzerinde durulmuştur. Proses kontrol ve proses kapasitesi hakkında teorik bilgiler verilerek, istatistiksel proses kontrolünün amaçlan ve istatistiksel Proses Kontrolünden beklenen faydaların neler olduğu sıralanmıştır. istatistiksel proses kontrolünün yedi tekniği olan Pareto Analizi, Sebep-Sonuç Diyagramları, Histogramlar, Kontrol Tablosu, Dağılım Diyagramları, Kusur Konsantrasyon Diyagramı ve Kontrol Grafikleri incelenmiş ve bu tekniklerden, basit fakat problemin teşhisinde ve analizinde son derece etkili bir teknik olan Pareto Analizinin uygulamasından örnekler verilerek, çimento imalat sanayiine bir uygulaması yapılmıştır. Uygulama yeri olarak Sivas Çimento Fabrikası seçilmiştir. Fabrikada meydana gelen üretim duruşlarının sebepleri araştırılarak, arıza sebepleri Pareto Analizi ile önem sırasına konulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, by giving some information about Statistical Process Control and its fundamentals, of two main concepts of statistical process control; quality improvement and constant development have been emphasized. Giving some theoritical information about process control and capacity of process, thegool- of statistical process control and what benefits from statistical process control are lined. Seven technics of statistical process control, Pareto Analysis, Cause-and-EfTect Diagram, Histograms, Record Sheet, Scatter Diagram, Defect- Concentration Diagram, Control Charts, are investigated and of these technics the Pareto Analysis, which is simple but so effective in identifying and been applied in cement industry. The area of application has been identified in Sivas Cement Factory. After searching the reasons of the decrease in production in the factory, the reasons of inefficiency have been numbered by Pareto Analysis according to the importance. >