Serebral palsili olguların postüral kontrol ve reaksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of postural control and reactions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 319097
  2. Yazar: CEMİL ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Serebral palsili (SP) çocuklarda postüral kontrol yetersizliği temel problemlerden biridir. Postüral kontrolün devamlılığı, günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilebilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre seviye I-II olan spastik tip SP'li çocukların postüral kontrol yanıtlarının sağlıklı çocuklarla olan farklılıklarının belirlenmesi ve spastik SP'lilerde postüral kontrol ve reaksiyonların ayrıntılı incelenmesi amaçlandı. Yaşları 5-17 yıl arasında değişen 9 hemiplejik, 10 diplejik ve 10 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Tüm çocuklara, kaba motor fonksiyon ölçütü, zamanlı kalk ve yürü testi, zamanlı merdiven çıkıp inme testi, Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), gövde etkilenim ölçeği ve bilgisayarlı dinamik postürografi duyu organizasyon testi uygulandı ve pasif normal eklem hareketleri değerlendirildi. Ayrıca SP'li çocukların spastisite düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Postural control deficiency is one the main problems in cerebral palsy (CP). Continuity of the postural control has critical importance for achieve daily life activities. This study was planned to determine the postural control responses? differences between children with spastic type CP who were level I-II at gross motor function classification system and healthy children and to investigate detailed the postural control and reactions in children with spastic CP. Nine hemiplegic, 10 diplegic and 10 healthy children between the ages of 5-17 were evaluated. The Gross Motor Function Measure, Timed Up and Go Test (TUG), Timed Up and Down Stairs Test (TUDS), Pediatrical Berg Balance Scale (PBBS), Trunk Impairment Scale (TIS), Computerized Dynamic Posturography Sensory Organisation Test (SOT) were applied and range of movement of joints were evaluated passively to all participants. In addition, spasticity level of children with CP were evaluated.