Hamdullah Subhi'nin 'Dağyolu 2 'adlı eserinde söz dizimi
  1. Tez No: 51882
  2. Yazar: OSMAN MERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada, Türk Edebiyatında sadece hatiplik sıfatıyla şöhrete kavuşmuş ilk şahsiyet olan H. Subhi'nin“ Dağyolu II ”adlı eserinden altı konuşmayı içeren 111 sayfalık bir metin sözdizimi açısından incelenmiştir. Çalışma,“ Giriş ”bölümü de dahil olmak üzere toplam on bölümden oluşlaktadır.“ Kavramların İşaretlenmesi ve”Taban Halindeki Öğeler“ başlıkları altında ele alman Konular, ”Kavram İlişkileri“ adlı bölümün girişi niteliğindedir. ”Kavram İlişkileri“ bölümünde de ”Çekimli Yapılar“, ”Belirtili İsim Tamlamaları“ ve ”Belirtili Sıfat Tamlamaları“ ele alınmıştır. ”Tümleç Yüklem İlişkileri“nin ele alındığı beşinci bölümü cümlenin öğeleri; bunu takip eden altıncı bölümü ise ”Öznesiyle Birlikte Yüklemi, Yani Cümleleri Tümleyen Öğeler“ oluşturmaktadır. ”Cümle Yapıları“ adlı yedinci bölüm, cümle yapılarının ayrıntılı olarak incelendiği bölümdür. ”Bütüncedeki Cümlelerin / Cümle Kalıplarının Kullanım Oranları“ başlığı altında sunulan sekizinci bölümde ise, cümlelerin ve cümle kalıplarının kendi grupları ve genel toplam içindeki durumları / kullanım oranlan ayrıntılı bir şekilde ortaya konmuştur. Çalışma, elde edilen bilgileri içeren ”Sonuç“, biçim birimlerin gösterildiği ”Şekil Bilgisi Dizini“ ve faydalanılan kaynakların verildiği ”Bibliyografya" adlı bölümlerle sona ermiştir. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT în this study a text of 111 pages including six speeches from the work“Dağyolu 11”of Hamdullah Subhi, who reached success with his label only in oratory in Türkhish Literature The study consists of 10 parts including“Introduction ”, The subjects“Definition of Concepts”and“Root Elements”are a kind of introduction to the section“Conceptual Relationship”İn“Conceptual Relationship”section“Definitive Nominal Components”and“Definitive Adjectival Components”are focused on. Parts of sentences make the subject of fifth section in whish“Subject Play Verb”make the sixth section. The seventh section,“Sentence Structures”is the section giving detailed information aboud sentences. İn sexction Eight,“Rates of Usage of Sentences /Sentence Structures in Corpus”, detailed information aboud the place of sentences and sentence structures within their groups and general sum.“Conlusion”including the obtained data, there is the“index”inwhich morpheres are presented.