Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver'in eğitim ve kültür anlayışı
National Education Minister of Education and cultural understanding of Hamdullah Suphi Tanrıöver
- Tez No: 278012
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın amacı, Cumhuriyetimizin ikinci Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver'in eğitim ve kültürle ilgili görüş ve uygulamalarını tozlu raflarda kalmaktan kurtararak, Türk toplumunun kullanımına sunmaktır.Bu araştırmada, geçmiş zamanlarda meydana gelmiş olay ve olguların araştırılması, geçmişin eleştirel bir gözle incelenmesi ve analizi için gerekli verilerin yazılı kaynaklardan ve belgelerden elde edilmesi nedeniyle tarihi yöntem kullanılmıştır.Araştırmada; Hamdullah Suphi Tanrıöver'in öğretmenlik hayatı, Türk Ocakları Başkanlığı, Bükreş Büyükelçiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı dönemlerindeki görüş ve uygulamalarına genel olarak değinilmeye çalışılmıştır. Hamdullah Suphi Tanrıöver'in içinde yetiştiği dönemin genel özellikleri, bu dönemde etkili olan fikir akımları ve dönemin eğitim sisteminin genel durumu hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Özgeçmişi, öğretmenlik hayatı, evlenmesi, büyükelçiliği, hitabeti, şairliği ve edebi şahsiyeti, eserleri, vefatı ve hakkında yazılan yazılar üzerinde durulmuştur. Eğitim anlayışı, Milli Eğitim Bakanı oluş süreci, yapmış olduğu örgütleme çalışmaları, örgün öğretim kurumları üzerindeki çalışmaları, İstiklal Marşı'nın kabul edilmesindeki çalışmaları, karşılaştığı sorunlar ve bu sorunlara karşı ürettiği çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak; milliyet, medeniyet, milliyetçilik konularına ve Atatürk inkılâplarına bakışı, Türk Ocakları Başkanlığı dönemindeki faaliyetleri ve Gagauz Türkleri ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Bu bulgular ışığında Hamdullah Suphi Tanrıöver'in eğitim ve kültür hayatımızı etkileyen fikirleri ile uygulamaları hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Türk eğitim ve kültür hayatına yapmış olduğu katkılar, tarihi belgeler incelenerek tarafsız bir yaklaşımla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, our Republic is the second minister of the National Education Hamdullah Suphi Tanrıöver's views and practices related to education and culture be saved from the dusty shelves, the Turkish community is available to.In this research, and events that occurred at times in the past to investigate cases of the past for a critical examination and analysis of data from written sources and documents obtained due to the historical method has been used.Study, teacher's life Hamdullah Suphi Tanrıöver, the Turkish Presidency of Quarry, Bucharest Embassy and Ministry of Education and the opinions and practices generally referred to as the period is studied. Hamdullah Suphi Tanrıöver, the general characteristics of the period of training during this period, the ideas flow and the effective period of the education system has made statements about the general situation. Curriculum vitae, teaching life, marriage, embassies, the rhetoric, the poet and literary figures, works, death is written about and considered. Minister of Education of the process, education, understanding, had done organizing work, formal education institutions work on the National Anthem of the adoption be key studies, problems faced and the challenges against the generated solutions is explained. Finally, nationality, civilization, nationalism, the view of issues and reforms of Atatürk, the Turkish President during the period of Quarry and Gagauz Turks in the activities were given information about the study.These findings in light Hamdullah Suphi Tanrıöven's educational and cultural life affecting our ideas and practices, an overall assessment has been done. Turks educational and cultural life have made the contributions, historical documents are examined and an unbiased approach was revealed.