35-45 yaş arası obez kadınlarda bitkisel zayıflama ürünleri kullananlar ve kullanmayanların antropometrik ölçümler açısından değerlendirilmesi
Assessment of anthropometric measurements of those who use and do not use herbal slimming products in obese women 35-45 years old
  1. Tez No: 518861
  2. Yazar: HANDE MARTİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 35-45 yaş arası obez kadınlarda bitkisel zayıflama ürünü kullananlar ve kullanmayanların beslenme alışkanlıklarını belirlemek, bireylerin BKİ, BKO ve antropometrik ölçümler açısından değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Kasım 2017 – Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan bir eczaneye gelen, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 35-45 yaş arası toplam 100 obez kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılanların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, sağlık durumu anket formu ile sorgulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, besin tüketim sıklığı ve 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Çalışmaya katılan yaş gruplarına göre (35-38, 39-42, 43-45) BKİ ortalamaları sırasıyla 31,07±2,46 , 31,64±2,99 , 31,63±2,35 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılanların yaş gruplarına göre BKO ortalamaları ise 0,94±0,06 , 0,94±0,08 , 0,93±0,08 olarak belirlenmiştir. Bitkisel zayıflama ürünü kullanan kişilerin BKİ ortalamaları 31,44±2,71 , BKO ortalamaları ise 0,93±0,06 olarak bulunmuştur. Bel/Kalça oranı açısından bitkisel zayıflama ürünü kullanan ve kullanmayan katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Aynı zamanda BKİ açısından da bitkisel zayıflama ürünü kullanan ve kullanmayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of evaluating the nutritional habits of those who use and those who do not use vegetable weight loss products among obese women aged 35-45 years, and to evaluate individuals in terms of BMI, BMI and anthropometric measurements. The study was conducted with the participation of 100 obese women aged between 35 and 45 who came to a pharmacy in Istanbul's Sisli province between November 2017 and February 2018 and voluntarily agreed to work. Demographic characteristics, nutritional habits, health status questionnaire form, anthropometric measurements, food consumption frequency and 3-day food consumption record were taken. According to the age groups participating in the study (35-38, 39-42, 43-45), the mean BMI was 31,07 ± 2,46, 31,64 ± 2,99 and 31,63 ± 2,35, respectively. According to the age groups of the participants, the average of BKO was determined as 0,94 ± 0,06, 0,94 ± 0,08, 0,93 ± 0,08. The mean BMI of the subjects using vegetable weight loss products was found to be 31.44 ± 2.71 and the BCR average was 0.93 ± 0.06. In terms of waist / hip ratio, there was no statistically significant difference between the participants who did and did not use herbal weight loss products (p> 0,05). At the same time, there was no statistically significant difference between the non-users and nonusers of the vegetal weight loss product for BMI (p> 0,05).