İnsülin direnci olan 30-55 yaş aralığındaki kadınlarda insülin direnci ile obezite arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between insulin resistance and obesity in women between 30 and 55 years of insulin resistance
  1. Tez No: 518883
  2. Yazar: SİNEM ATALAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Doktor Gürkan Kubilay kliniğine başvuran insülin direnci tanısı almış olan 30-55 yaş aralığındaki 50 kadınla yürütülmüştür. Retrospektif olarak planlanan araştırmada klinik bilgi işlem sisteminde kayıtlı dosya ve tahlil verileri incelenmiş, diğer veriler Mart-Nisan 2018 tarihleri arasında uygulanan anketlerle elde edilmiş bu kapsamda; kadınların sosyo demografik durumları, vücut yağ-kas-su ölçümü, kilo, boy, genel beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı ve aynı laboratuvarda saptanmış mevcut açlık kan şekeri, açlık insülini ve HOMA-IR saptanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için SPSS 23 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare testi, t testi ile non-parametrik hipotez testleri uygulanmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde insülin direnci olan kadınların %68'inin 42-55 yaş aralığında olduğu, %76'sının evli olduğu, %48'inin ev hanımı olduğu, %38'inin lisans mezunu olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılanların %38'inin çocukluk çağında şişman olduğu, %68'inin ise ailede obezite öyküsünün olduğu, %52,6'sının günde 2 öğün tükettiği görülmüş olup öğün atlamalarına bakıldığında %88'inin kuşluk öğününü atladığı, % 58'inin ikindi öğününü atladığı, % 42'sinin öğle öğününü atladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 50 women aged 30-55 years who had received a diagnosis of insulin resistance referring to the doctor Gürkan Kubilay's clinic. In the retrospective planning study, files and analysis data recorded in the clinical data processing system were examined and the other data were obtained with the questionnaire applied between March-April 2018; body fat-muscle-water measurements, weight, height, general nutritional habits, food consumption frequency and current fasting blood sugar determined in the same laboratory, fasting insulin and HOMA-IR were determined. SPSS 23 program was used for the statistical analysis of the findings. Chi-square test, t-test and non-parametric hypothesis tests were applied in the analysis of the data. When the findings were evaluated, it was seen that 68% of the women with insulin resistance were in the age range 42-55, 76% were married, 48% were housewives and 38% of them were graduated. It was observed that 38% of the participants in the survey were obese during childhood, 68% were obese in the family, 52.6% were consuming 2 meals a day and 88% of them had missed the midnight meal, 58% and 42% of them missed lunch. There was a statistically significant relationship between BMI and insulin hormone, 52.7% (moderate) and a statistically significant correlation was found between BMI and HOMA-IR (47.5%)