Elektronik sporcular ile amatör futbol kalecilerinin reaksiyon zamanlarının incelenmesi
Analysis of the reaction times of electronic athletes and amateur football goalkeepers
  1. Tez No: 518910
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET ELEKTRONİK SPORCULAR İLE AMATÖR FUTBOL KALECİLERİNİN REAKSİYON ZAMANLARININ İNCELENMESİ Amaç: Bu çalışmada, elektronik sporcular ile futbol kalecilerinin reaksiyon zamanlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, 2017-2018 sezonunda amatör ve profesyonel olmak üzere düzenli antrenman yapan 25 futbol kalecisi ve 25 elektronik sporcu olmak üzere 50 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan elektronik sporcu ve kalecilerin görsel, işitsel ve karışık reaksiyon zamanı ölçümleri Newtest 1000 aleti ile yapılmıştır. Verilerin hesaplanmasında SPSS 20,0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE REACTION TIMES OF ELECTRONIC ATHLETES AND AMATEUR FOOTBALL GOALKEEPERS Objective: The objective of this research is to examine the reaction times of electronic athletes and football goalkeepers. Material and Method: A total of fifty people consisting of 25 football goalkeepers and 25 electronic athletes who regularly trained as amateurs and professionals in the 2017-2018 season, participated in this research. Visual, auditory and mixed reaction time measurements of electronic athletes and goalkeepers participating in the research were made with Newtest 1000 instrument. SPSS 20.0 statistical package program was used to calculate the data.