İşsizlik sigortası fonunun farklı senaryolara dayalı aktüeryal değerlendirmesi
Actuarial valuation of the unemployment insurance fund based on different scenarios
- Tez No: 519002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşsizliğin uzun süreli bireysel, toplumsal ve ekonomik etkilerinin asgari düzeyde tutulması için dünyanın her yerinde ulusal ve uluslararası önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Pasif istihdam politikalarından biri olan işsizlik sigortası da, sigortalı çalışanların istemsiz olarak düşen refahını artırmak ve toplumsal etkilerini minimuma indirmek için uygulanmaktadır. 1999 yılında, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile hayatımıza giren işsizlik sigortası, her geçen gün daha fazla işsizin faydalandığı önemli bir fon büyüklüğüne ulaştığı için aktüeryal açıdan da dikkat çekmektedir. Bu çalışmada önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek işsizlik oranı tahmin edilmiş ve farklı kurumlardan da alınan tahminlerle birlikte İşsizlik Sigortası Fonu'nun aktüeryal değerlendirmesi yapılmıştır. İşsizlik oranına etki eden değişkenler belirlenirken Path analizi kullanılmıştır. Değişkenler belirlendikten sonra Yapay Sinir Ağları zaman serisi modeli ile işsizlik oranı tahmin edilmiştir. Son olarak, ulusal veriler ve tahminler ile önceki yıl gerçekleşmeleri de göz önünde bulundurularak tüm değişkenlerin İşsizlik Sigortası Fonu'na olası etkileri farklı senaryolar altında incelenmiştir. Yaşam olasılıklarının da etkisi iki farklı hayat tablosu kullanılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
National and international preventions are being taken everywhere in the world in order to keep the long term individual, social and economic effects of unemployment to the minimum. Unemployment insurance, which is one of the passive employment policies, is also being implemented to increase the involuntary decline of insured employees' welfare and to minimize the social effects. In 1999, unemployment insurance, which entered into our lives with the Law No: 4447 on Unemployment Insurance, attracts attention from the actuarial point of view because it has reached a significant fund value that every day more unemployed benefits. In this study, the unemployment rate will take place in the coming years is estimated and the actuarial valuaiton of the Unemployment Insurance Fund was made with the estimations also taken from different institutions. Path analysis was used when determining the variables affecting the unemployment rate. After the variables were determined, the unemployment rate is estimated with the Artificial Neural Networks time series model. Finally, taking into account national data and estimates, as well as previous year events, the probable effects of all variables on the Unemployment Insurance Fund were examined under different scenarios. The effects of life expectancies were examined using two different mortality tables.