İşsizlik sigortası fonlarının değerlendirilmesi: Türkiye uygulaması (2000- 2015)
Evaluati̇on of the unemployment insurance fund: Case of Turkey (2000- 2015)
- Tez No: 438429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiye´de uygulanmakta olan İşsizlik Sigortasının gelirlerinin toplandığı İşsizlik Sigortası Fonu incelenmiştir.“TÜRKİYE´DE İŞSİZLİK SİGORTASI FON GELİRLERİNİN AMACI DIŞINDA KULLANILMASI”başlıklı yüksek lisans tezi betimsel bir çalışmadır. Veriler kaynak tarama yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işsizlik sigortası uygulaması ve işsizlik sigortası fonu ile ilgili olarak sosyal güvenlik fonlarının finansman metotları ve sosyal güvenlik fonlarının yatırım ilkeleri ILO ve ISSA tarafından belirlenen kriterlerle ortaya koyulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Türkiye´de İşsizlik Sigortası Fonunun kurulduğu 1999 yılından günümüze kadar olan gelirleri, giderleri, yönetimi ve fonun kullanım alanları ve İşsizlik Sigortası Fonunu doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen kanunlar ILO ve ISSA tarafından belirlenen sosyal güvenlik fonlarının yatırım ilkeleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Unemployment Insurance Fund, which collected the revenues of the unemployment insurance being implemented in Turkey were examined.“USAGE NON—PURPOSE OF UNEMPLOYMENT INSURANCE FUND REVENUE”entitled" Master's thesis is a descriptive study. The data were interpreted using the method of literature. The study consists of two parts. In the first part of the social security fund and the unemployment insurance applications regarding the unemployment insurance fund financing methods and investment policies of the social security fund it has tried to put forward the criteria defined by the ILO and ISSA. In the second part it comes up to since 1999 the establishment of the Unemployment Insurance Fund in Turkey, expenses, management and uses of funds and the laws affecting the Unemployment Insurance Fund, either directly or indirectly is evaluated in terms of investment principles of social security funds established by the ILO and ISSA.