Preeklampside oksidatif stres, inflamasyon ve NF kappa B ilişkisi
Oxidative stress, inflammation and NF kappa B relationship in preeclampsia
  1. Tez No: 519071
  2. Yazar: DİLEM DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Plasentadaki anormalliklere bağlı olarak gelişen preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısından itibaren ortaya çıkar. Endoteliyal disfonksiyon ve buna bağlı olarak gelişen hipertansiyon ile karakterize olup maternal ve perinatalmortaliteye sebep olur. Preeklampsipatogenezindevaskülerproblemer yanında oksidatif dengenin bozulması, inflamasyon artışı ve apopitozis önemli etkenlerdir. Biz bu çalışmada preeklampsi gelişen gebelerde plesanta dokusunda oksidan/antioksidan belirteçler ile NF-κB düzeyi ve inflamatuvar sitokinler ile sistemikoksidatif stres düzeyini ölçerek, normal gebelerle karşılaştırmayı hedefledik. Bu amaçla 30 adet Preeklampsi ve 30 adet sağlıklı gebe kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Tüm gebelerden 2. veya 3. trimesterde sabah açlık kanları toplandı. Doğum sırasında plasental dokuların maternal kısımları alındı ve– 80 °C saklandı. Doku protein tayini Bradforth yöntemi ile yapıldı. Doku malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GPx) ve katalaz (CAT) aktivite düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü ve sonuçlar proteine oranlanarak verildi. Serum örneklerinde total antioksidan status (TAS) ve total oksidatifstress (TOS) düzeyleri otoanalizörde, interlökin-6 ve TNF-alfa ile dokuda NF-κB düzeyleri ise ELİSAyöntemi ile ölçülmüştür. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia, which develops due to anomalies in the placenta, occurs from the second half of pregnancy. It is characterized by endothelial dysfunction and consequent hypertension and causes maternal and perinatal mortality. In the pathogenesis of preeclampsia, vasculer problem, impaired oxidative balance, increased inflammation and apoptosis are important factors. In this study, we aimed to compare the oxidant / antioxidant markers with NF-κB level and inflammatory cytokines and systemic oxidative stress levels in placental tissue in preeclamptic pregnancies. For this purpose, 30 preeclampsia and 30 healthy pregnant control groups were included in the study. Fasting blood was collected in the morning of the 2nd or 3rd trimester of all pregnancies. During delivery, maternal parts of placental tissues were taken and stored at -80 °C. Tissue protein assay was performed by Bradford method. Tissue malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GPx) and catalase (CAT) activity levels were measured spectrophotometrically and the results were expressed as protein ratio. Serum antioxidant status (TAS) and total oxidative stress (TOS) levels were measured by autoanalyzer, interleukin-6 and TNF-alpha, and NF-κB levels by ELISA. The data were statistically analyzed and discussed.