Ural Batır Destanı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 51908
  2. Yazar: GÜLHAN ATNUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ URAL BATIR DESTANI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gülhan ATNUR Danışman: Prof.Dr.Bilge SEYİDO?LU 1996, SAYFA Jüri: Prof.Dr.Büge SEYİDO?LU Bu çalışmada, Başkurt Türkleri'ne ait Ural Batır destanı incelenmiştir. Amacımız Başkurt folklorunun Türkiye'de tanıtılmasına yardımcı olmaktır Giriş bölümünde, Başkurdistan'ın yeri ve tarihi üzerine bilgi verildikten sonra Başkurt destanları ve bilhassa Ural Batır destanı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, destan epizotlarına göre özetlenmiş ve Danimarkalı halk bilimci Axel Olrik'in“Halk Anlatılarının Epik Kuralları”adı altında topladığı onüç kuralla incelenmiştir. İkinci bölümde, Ural Batır destanının metni Türkiye Türkçesi ve Latin harfli Başkurt Türkçesi olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, inceleme sırasında elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve Başkurt Folkloru hakkındaki kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A STUDY ON THE EPIC OF URAL B ATIR Gülhan ATNUR Supervisor: AssocProf-Dr.Bilge SEYİDO?LU 1996, Page: Jury. Assoc Prof.Dr.Bilge SEYİDO?LU In this study we took to hand the Ural Batir legend of the Başkurt Turks.Our aim is to introduce the Başkurt Folklore to Türkiye. In the introduction part of our research we tried to define the location and history of Başkurdistan and gave information all-out the Başkurt legends, especially the Ural Batir legend. In the first part we examined the legends according their abstracted episodes with the thirteen rules set by Axel Olrik in his book named“Epic Laws of Folk Narrative”. In the second part the Ural Batir legend is given in Türkiye Turkish and with Başkurt Turkish written in the Latin alphabet. The third part examined the findings which were found throughout our study and also here we gave the sources of the Başkurt Folklore.