Günübirlik artroskopik cerrahide desfluran anestezisi, izofluran anestezisinden daha erken uyanma ve derlenme sağlar
Comparison of desflurane and isoflurane anaesthesias on the awakening and recovery scores in outpatient arthroscopic surgery
- Tez No: 519107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÜNAL YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: İnhalasyon anestezikleri, uygun farmakokinetik özellikleri nedeniyle günübirlik anestezide tercih edilmektedir. Bu grup içerisinde en son üretilen ve ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan desfluranı, klasik ajanlardan olan izofluran ile karşılaştırarak etki profilini değerlendirmek ve“günübirlik anestezide desfluran ideal bir ajan mıdır?”sorusuna yanıt aramayı amaçladık. Mııteryal-Metod: Prospektif randomize planlanan bu çalışmaya hastane etik komite onayından sonra artroskopik menisküs onarımı yapılacak 51 hasta (desfluran n=33, izofluran n—18) alındı. Anestezi süresince hastaların kalp atım hızı, kan basıncı, sPO₂, EtCO₂, BİS düzeyleri, anestezik ajanların inspire ve end-tidal konsantrasyonları kaydedildi. Anestezi sonrasında öksürük refleks zamanı, ekstübasyon zamanı, kirpik refleks zamanı, sözlü uyarana göz açma yanıt zamanı, PARS süresi ve taburcu süreleri ölçüldü, istenmeyen yan etkileri not edildi. Bıılgular: Demografik özellikleri benzer olan her iki grubun anestezi süresince hemodinamisi stabil seyretti, cerrahi insizyona minimal yanıt gözlendi. Benzer şekilde anestezi idamesinde sPO₂ düzeyleri ve Hb-O₂ desatürasyonu benzerlik gösterirken, spontan ventilasyon sonrasında izofluran grubundaki olguların sPO₂ düzeyinin daha düşük, Hb-Oz desatürasyonun daha fazla olduğu görüldü. İnhalasyon ajanlarının benzer düzeyde kullanıldığı çalışmamızda (her iki ajan için 0.53 MAC) desfluran grubunda başlangıçta FA/Fı oranı daha yüksek, anestezi sonundaki FA/ FA0 oranı ise daha düşük bulundu. Bu bulgular desfluranın izoflurana göre daha hızlı etki gösterdiğini, hızla da vücuttan elimine olduğunu göstermektedir. End-tidal gaz konsantrasyonları ile BİS arasında negatif ilişki saptandı. Her iki grubun BİS düzeyleri benzerlik gösterdiği, desfluran grubunda anestezi bitiminden sonraki BİS düzeyinin ekstübasyon zamanı, kirpik refleksi zamanı ve uyanma süresini etkilediği bulundu. Kısa süreli günübirlik anestezide hastaların uyanma, derlenme ve taburcu süreleri üzerinde a) anestezi süresi etkisizdir, b) hasta yaşı sadece PARS süresini etkilemektedir, c) anestezik ajanın kendisi etkilidir. Desfluran grubunun öksürük refleksi zamanı, ekstübasyon zamanı ve göz açma yanıt zamanı (uyanma), Modifıye Aldrete PARS skoruna ulaşma süresi ve taburcu süresi izofluran grubuna göre çok daha kısadır. Benzer oranda yan etki görüldü. Sonuç: N2O ve BİS kullanımı, daha az inhalasyon ajanının kullanılmasını sağladığından günübirlik anestezide uygun ortam sağlar. Ayrıca BİS anestezi derinliğinin takibinde ve uyanma süresinin öngörüsünde kullanılabileceğinden oldukça faydalıdır. Desfluran sanılanın aksine çok daha az solunum depresyonuna neden olmaktadır. Desfluranın, izoflurana göre etkisinin başlaması ve bitmesi hızlıdır.
Özet (Çeviri)
Due to thier pharmacokinetic properties, volatile agents are the anaesthetics of choice in outpatient anaesthesia. Our aim is to an answer for the question“Is desflurane Ideal for outpatient anaesthesia”and to compare 'isoflurane with the most recent agent desflurane evaluating is effect profile. Fifty-one patients (desflurane n=33, isoflurane n=18) scheduled for arthroscopic knee surgery were enrolled in this prospective randomized study. Pulse rates, blood pressures, inspired and end-tidal concentrations of the anaesthetic agents were recorded during anaesthesia. Times for cough reflex, extubation, eyelash reflex, eye opening to verbal stimulus, recovery and discharge scores were measured . Inhalation agents are used in similar concentrations in our study (0.53 MAC for both agents). Desflurane's onset and emergence of anaesthesia is faster than isoflurane. Duration of anaesthesia has no effect on awakening, recovery and discharge times in short outpatient anaesthesia procedures. The age of the patient effects only the recovery time. The patients completed the recovery scores and discharge scores faster in the desflurane group compared to isoflurane, times for cough reflex, extubation and eye opening were also faster. Desflurane seems to be a proper agent for outpatient anaesthesia procedures.