Mobil ve sabit insertli total diz artroplastilerinin kısa dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short-term results of total knee arthroplasty with mobile and fixed insertion
  1. Tez No: 519121
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DENİZ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BOMBACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BEHÇET KAFADAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Son dönem diz osteoartriti tedavisinde total diz artroplastisideki gelişmeler ışığında ortaya çıkan, aynı zamanda teorik ve klinik avantajları olduğu öne sürülen mobil insertli TDA'ların, sabit insertli TDA'lar ile erken dönem sonuçlarının retrospektif olarakkarşılaştırılması. Materyal ve metod: Ocak 2015 ile Aralık 2016 tarihleri arasında kliniğimizde yapılmış olan primer TDA'lar mobil ve sabit insertli olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmamıza toplam 103 hastanın 113 diz dahil edildi. Bunların 52 tanesi mobil insertli, 61 tanesi sabit insertliydi. Hastalarımızın 92 tanesi kadın, 11 tanesi erkekti. Mobil insertli grup için ortalama takip süresi 16.4 ay, yaş ortalaması 69.4; sabit insertli olan dizlerin ortalama takip süresi 25.4 ay, yaş ortalamsı 72.3'tü. Hastalara son kontrollerinde radyolojik olarak diz ön-arka grafi, diz yan grafi, ortoröntgenografi tetkikleri yapıldı. Klinik sonuçlar için SF36 , VAS, ROM değerleri, memnuniyet durumu (memnuniyet, ağrı azalması, aktivitlere tekrar dönüş) ve diz skorları (KOOS, Kujala formu, OKS) değerlendirildi. Mobil ve sabit insert gruplarındaki hastalar fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapanlar ve kendileri egzersiz yapanlar şeklinde gruplandırıldı. Diz skorları karşılaştırıldı. Her iki protez grubunun maliyetleri de karşılaştırıldı. Bulgular: Mobil insertli grupta takip süresi anlamlı olarak kısaydı. Mobil grubun yaş ortlaması anlamlı olarak düşüktü. Radyolojik olarak hiçbir dizde dizilim bozukluğu, osteoliz görülmedi. SF36 ve Oxford Diz Skoru sabit insertli grupta; KOOS, Kujala ve VAS mobil insert gurubunda anlamlı olmadan daha yüksekti. ROM değerleri mobil grubunda istatistiki olarak anlamlı olmadan daha yüksekti. Protezden memnun olanlar mobil grubunda; ağrı azalması ve aktivitelere tekrar dönüş konusunda memnun olanlar ise sabit insertli grupta anlamlı olmadan daha yüksekti. Fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapan mobil insertlilerde SF36, Kujala formu, OKS, VAS skoru anlamlı olmadan daha yüksek; sabit insertli grupta SF36, Kujala, VAS anlamlı olmadan daha yüksekti. KOOS symptoms ise anlamlı olarak yüksekti. Sonuçlar: Mobil insertli diz protezleri teorikteki üstünlüklerini kısa dönemde sonuçlar üzerinde göstermemektedir. Klinik ve radyolojik sonuçlar birbirine benzerdir. Maliyet konusunda mobil insertli protezlerin maliyetleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Retrospective comparison of the early results of fixed-insert TKAs with mobile inserts that were suggested to have theoretical and clinical advantages at the same time in the development of the total knee arthroplasty in the treatment of end-stage knee osteoarthritis. Material and methods: Between January 2015 and December 2016, the primary TKAs in our clinic were divided into two groups with mobile and fixed inserts. A total of 103 patients in our study included 113 knees. Of these, 52 were with mobile inserts and 61 were with fixed inserts. Of our patients, 92 were female and 11 were male. The mean follow-up time for the mobile insert group was 16.4 months, the mean age was 69.4; The average follow-up duration of the knees with fixed inserts was 25.4 months, with an average of 72.3 years age Radiologically, anteroposterior radiographs, knee lateral radiographs, and orthorectographic examinations were performed at the last follow-up of the patients. SF 36, VAS, ROM values, satisfaction status (satisfaction, pain reduction, activity return) and knee scores (KOOS, Kujala form, OKS) were evaluated for clinical outcomes. Patients in the mobile and fixed insert groups were grouped as those exercising physiotherapist and those exercising themselves. Knee scores were compared. The costs of both prosthetic groups were also compared. Results: The duration of follow-up was significantly shorter in the mobile insert group. The age of the mobile group is significantly low. Radiologically, no dizziness or osteolysis was seen. In SF36 and Oxford Knee Score fixed insert group; KOOS, Kujala and VAS were significantly higher in the mobile insert group. ROM values were significantly higher in the mobile group without statistical significance. Those who are satisfied with the prosthesis are in the mobile group; those who were satisfied with pain relief and return to activity were significantly higher than the fixed-insert group. The SF36, Kujala form, OKS, VAS score were significantly higher in the mobile inserts exercised in the physiotherapist cohort; than the fixedinsert group, SF36, Kujala, VAS were higher without being understood. KOOS symptoms were significantly higher. Conclusion: Mobile inserts with knee prosthesis do not show their theoretical advantages over practical results in a short spin. Clinical and radiological results are similar. The cost of mobile insert prosthesis is higher.