The dynamics of asset swap spread in Turkey
- Tez No: 519147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Finansal kriz sonrası yatırımcıların portföylerinde gelişmekte olan ülkelere ait borçlanma araçlarına daha yüksek oranda yer vermesi, değerlemesi cari piyasa değeri üzerinden günlük olarak yapılan portföyleri tahvil-swap getiri farklarına hassas hale getirmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de varlık takasının yerel ve küresel piyasa dinamikleriyle olan ilişkisi ortaya konulmuştur. Bu kapsamda kısa ve uzun vadede varlık takası dinamiklerinin büyük çoğunluğunu hangi finansal ve ekonomik faktörlerin açıklayabileceği araştırılmış ve 2006 - 2017 yılları arasını kapsayan ampirik yaklaşım geliştirilmiştir. Bulgular getiri farklarının zamana ve duruma bağlı değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuş, döviz kuru riski, getiri eğrisi şekli gibi yerel etkenlerin yanında küresel risk iştahı ve fonlama koşulları gibi küresel etkenler tarafından yönlendirildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In response to the financial crisis, investors have been increasingly sensitive to the evolution of swap spreads, as a rising proportion of their portfolio is constituted by emerging markets debt instruments. I provide two model that link Turkey asset swap spread to local and global market dynamics. I investigate which financial and economic factors can explain the vast majority of dynamics of asset swap spreads for short and long period of time. I construct an empirical proxy of assets swap spread and run a comprehensive investigation about its economic drivers during the period 2006-2017. I find that spreads are time-varying and state-dependent, driven by local factors such as currency crash risk, yield curve shape as well as global sentiment or funding conditions.