Bazı isoindolin bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin deneysel ve kuramsal yöntemler ile incelenmesi
Investigation of physical and chemical properties of some isoindoline compounds by experimental and theoretical methods
- Tez No: 519164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM EVECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada sentezlenen isoindolin moleküllerinin(2-(4-ethoxyphenyl)isoindoline-1,3-dione ve 2-(3-chloro-4-(4-chlorophenoxy)phenyl) isoindoline-1,3-dione) yapılarının aydınlatılmasında hizmet alımı ile XRD yansıma verileri toplanmış, Wingx programı ile yapı analizi yapılmış ve IR spektroskopik yöntemleri kullanılmıştır. Moleküllere ait kuramsal hesaplamalarda Gaussian 09W paket programı kullanılmıştır. Kuramsal çalışmalarda, Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı kullanılmıştır. Kuramsal hesaplamalarda 6-311++G(d,p) baz seti kullanılmıştır. Moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, elektronik emme spektrumu, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları lineer olmayan optik analizi ve sınır orbitalleri hesaplama yoluyla elde edilmiştir. Deneysel ve kuramsal olarak elde edilen bazı veriler korelasyon grafikleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, (2-(4-ethoxyphenyl)isoindoline-1,3-dione ve 2-(3-chloro-4-(4-chlorophenoxy)phenyl)isoindoline-1,3-dione), isoindoline molecules have been synthesized, their crystal structures have been characterized by X-ray diffraction and FT-IR methods. In the theoretical studies of the molecular structures, Gaussian 09W software package was used. The theoretical calculations of the crystals were performed using the Hartree-Fock and Density Functional Theory methods. The 6-311++G(d,p) was chosen as basis set for the theoretical calculations. The energies of molecules, charges, dipole moments, electronic absorption spectrum, molecular electrostatic potentials nonlinear optical analysis and the frontier orbitals were obtained theoreticaly. The experimental and theoretical data are compared with correlation plots.