Viral pazarlama ve marka bilinirliği: İran banka müşterileri üzerine bir araştırma
Viral marketing and brand awareness: A research on Iran banking customers
- Tez No: 519180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı viral pazarlamayı incelemek ve bu hızla gelişen olguya ait tüketici davranışlarını gözlemlemektir. İnsanlar zamanlarının çoğunu Facebook, Twitter, LinkedIn, Orkut, You Tube gibi sosyal paylaşım sitelerine ayırdıkları için şirketler bu kanallar aracılığıyla viral pazarlamayı kullanarak, örgütsel hedefleri için bile güçlü ilişkiler kurabilir ve geliştirebilirler. Günümüzde, tüketiciler interneti iletişim kurmak, alışveriş yapmak ve bilgi elde etmek için bir araç olarak kullanmaktadırlar. Bu nedenle internet, şirketlerin tüketicilere kolay ve ucuz bir şekilde ulaşması için uygun bir yol haline gelmiştir. Viral pazarlama yoluyla pazarlamacılar, TV veya gazete reklamları dahil olmak üzere geleneksel reklam biçimlerine karşı giderek artan bir direnç gösteren tüketicileri çekme şansına sahip olmuşlardır. Viral pazarlamanın marka bilinirliği üzerindeki etkisi konusunda literatürde henüz yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu sebeple bu tezin amacı, viral pazarlamanın bankacılık sektöründe ne kadar etkin olduğunu ve banka müşterilerinin, viral pazarlama yoluyla banka hizmetlerinin ne kadar farkında olduğunu bulmaktır. Bu çalışma, İran'ın başkenti Tahran'daki banka müşterileri ile sınırlandırılmıştır. Veriler toplandıktan sonra, viral pazarlamanın bankacılık sektöründe marka bilinirliği arasındaki ilişkiyi bulmak için SPSS kullanılmıştır. SPSS, viral pazarlama ve bankacılık sektöründe marka bilinirliği arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, bir pazarlama aracı olarak viral pazarlamaya tüketici tarafından yeni bakış açıları sunmakta ve viral pazarlamanın tüketicilere nasıl başarılı bir şekilde ulaşıp onları nasıl etkileyebileceği konusunda gelecekteki araştırmalar için bir yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the viral marketing and thereby observing the consumer behaviour towards this fast-growing phenomenon. Since people are devoting lots of their time on social networking sites like facebook, twitter, linkedIn, orkut, You tube etc, it seems that through such channels by using viral marketing, strong relationships even for business aims can be built and developed. Consumers of today use the internet as a tool to communicate, do shopping and search for information. Hence, the internet has become a convenient way for organizations to reach out to consumers in an easy and cheap way. By means of viral marketing, marketers have had the chance to attract more consumers with increasing resistance to traditional forms of advertising including TV or newspaper ads. Many practical research has yet to be done regarding the effect of viral marketing on brand awareness. Specifically this thesis aims to find how well viral marketing works with banking industry and how aware bank consumers are of their bank's services by means of viral marketing. The research group for this study was restricted to banks' customers of Tehran, the capital of Iran. After gathering data, SPSS was used to find the relationship between viral marketing and brand awareness in banking sector. It showed there is a positive and significant relationship between viral marketing and brand awareness in banking industry. This study provides new insights on viral marketing as a marketing tool from a consumer's point of view and guides future research on how viral marketing can successfully reach out and influence consumers.