Atrial fibrilasyon ve sol atrial appendaj trombusu olan hastaların hematolojik parametrelerindeki değişme
  1. Tez No: 519216
  2. Yazar: ADNAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAHA ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) ve nötrofil lenfosit oranı(NLR), non-valvüler atriyal fibrilasyon (AF) ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bu parametrelerin non-ventriküler AF'li hastalarda sol atriyal (LA) trombüs ve / veya spontan eko kontrast (SEC) varlığı ile korelasyonu açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu çalışmada, Türk toplumunda non-ventriküler AF'li hastalarda RDW, NLR ve klinik risk faktörlerinin LA trombüsü ve yoğun SEC ile korelasyonu amaçlandı. YÖNTEM: Direkt akım kardiyoversiyonu (DCCV) veya AF ablasyon tedavisinden önce transözofageal ekokardiyografi (TEE) incelemesi yapılmış olan 619 non-valvüler AF hastasının demografik, laboratuvar ve ekokardiyografik özellikleri, retrospektif olarak incelendi. Tam kan sayımı (CBC) ve biyokimyasal parametreler TEE incelemesinden 6 ila 12 saat önce çalışıldı. Sol atriyal staz (LAS) belirteçleri sol atriyal / sol atriyal apendiksin (LA / LAA) trombüsü veya yoğun spontan eko kontrast (DSEC) varlığı olarak kaydedildi. BULGULAR: LAS'lı toplam 325 (% 52) hasta LAS olmayan 294 hasta (% 48) ile karşılaştırıldı. LAS grubunda LA / LAA trombüslü 274 (% 84) hasta ve DSEC'li 51 (% 16) hasta vardı. LAS (+) grubu, RDW değerleri (14.85 ± 1.48 ve 13.77 ± 1.30; p 6 aylık süre ve uluslararası normalize oran
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Red cell distribution width (RDW) and neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) have been found to be associated with non-valvular atrial fibrillation (AF) and cardiovascular diseases. However, correlation of these parameters with presence of left atrial (LA) thrombus and/or spontaneous echo contrast (SEC) in patients with non-valvular AF has not been clarified. This study was an investigation of correlation of RDW, NLR, and clinical risk factors with LA thrombus and dense SEC in patients with non-valvular AF in the Turkish population. METHODS: The demographic, laboratory, and echocardiographic properties of 619 non-valvular AF patients who underwent transesophageal echocardiography (TEE) examination before direct current cardioversion (DCCV) or AF ablation treatment were retrospectively investigated. Complete blood count (CBC) and biochemical parameters were studied 6 to 12 hours before TEE examination. Left atrial stasis (LAS) markers were noted as presence of left atrial/left atrial appendage (LA/LAA) thrombus or dense spontaneous echo contrast (DSEC). RESULTS: Total of 325 (52%) patients with LAS were compared with 294 patients (48%) without LAS. In the LAS group, there were 274 (84%) patients with LA/LAA thrombus and 51 (16%) patients with DSEC. LAS (+) group, values for RDW (14.85±1.48 vs. 13.77±1.30; p6 months, and international normalized ratio