Prediabetik hastalarda sol atrial mekanik fonksiyonların ve elektromekanik gecikmenin ekokardiyografi ile incelenmesi
Evaluation of left atrial functions and the electromechanical delay time by echocardiography in prediabetic patients
- Tez No: 324255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Prediyabetik durumun a?ikar DM için öngördürücü olduğu, kardiyovaskulermorbidite ve mortalitede artı? ile ili?kili olduğu bilinmektedir. DM?lu hastalar atriyalfibrilasyon geli?imi açısından yüksek risk altında oldukları gibi atriyal fibrilasyonluhastaların önemli bir kısmı da diyabetiktir. Uzamı? P dalga dispersiyonu ve dokuDoppler ekokardiyografi ile elde edilebilen elektromekanik gecikme sürelerininatriyal fibrilasyon geli?iminin noninvaziv prediktörleri olduğu bilinmektedir. Solatriyal mekanik fonksiyonları da noninvaziv olarak ölçülebilen parametreler olup,bozulması sol ventrikül sistolik ve diyastolik disfonksiyonu ile ili?kili olabilir. Ayrıcaatriyal fibrilasyonu geli?imini de öngörebileceği bilinmektedir. Çalı?mamızda,prediyabetik hastalarda doku Doppler görüntüleme (DDG) ile ölçülen atriyalelektromekanik gecikme süresi, sol atriyum (SA) mekanik fonksiyonları ve P dalgadispersiyonu değerlendirildi.Çalı?ma planı: Çalı?mamıza 50 prediyabetik (22 E, 28 K; ort. ya? 51±10 yıl) vekontrol grubu olarak (21 E, 20 K; ort. ya? 48±12 yıl) 41 gönüllü dahil edildi. Atriyalelektromekanik süre (PA) DDG ile lateral mitral halka (PA lateral), septal mitralhalka (PA septum) ve sağ ventrikül trikuspit halkadan (PA trikuspit) ölçüldü. Solatriyum hacimleri (maksimum, minimum ve sistol öncesi) apikal dört bo?luktan diskyöntemi ile ölçüldü ve vücut yüzey alanına oranlandı. Sol atriyum mekanikfonksiyonları (SAPBV, SAPBF, SAABV, SAABF, KV, SATBV) hesaplandı. Pdispersiyonu 12 derivasyonlu elektrokardiyografide ölçülebilen maksimum P dalgasüresinden minimum süresinin çıkartılmasıyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Prediabetes is a predictor of manifest DM and is known to be associatedwith increased cardiovascular mortality and morbidity. As the diabetic patients are athigher risk of developing atrial fibrillation, a significant part of the patients withatrial fibrillation are also diabetic. ?nter-atrial and intra-atrial electromechanical timewhich is examined by prelonged P wave dispersion and tissue Doppler imaging areknown as the non-invasive predictors of atrial fibrillation. Impairment of leftmechanical functions could be associated with the impaired left ventricular systolicand diastolic functions and also related with the increased risk of developing atrialfibrillation. In our study, we examined the atrial electromechanical delay time whichis measured by the tissue Doppler imaging (TDI), left atrial (LA) mechanicalfunction, and P wave dispersion of the prediabetic patients.Method: 50 prediabetic (22 M, 28 F; median age: 51±10 years) and 41 healthysubjects as control group included in this study. Atrial electromechanical time iscalculated by measuring the lateral mitral annulus (PA lateral), septal mitral annulus(PA septum) and right ventricular tricuspid annulus (PA tricuspid) by TDI. Left atrialvolumes (maximum, minimum, and pre-systolic) were measured in the apical fourchamberview with the disk method and were indexed to body surface area. Leftatrial mechanical functions (LAPEV, LAPEF, LAAEV, LAAEF, CV, LATEV) wereevaluated. P wave dispersion was obtained by 12-lead electrocardiography and wascalculated as subtracting the minimum P wave duration from maximum P waveduration period. The results of prediabetic and control groups were analysed.Results: Inter-atrial (PA lateral-PA tricuspid) and left atrial electromechanical delaysof prediabetic patients were found to be significantly longer than the control group(respectively, for EMD 21.55 ± 10 to 13.82 ± 5.6 msec , 48 msec, p < 0.001, 6.76 ±3.76 12.50 ± 8.08, p < 0.001). Maximum and pre-systolic volumes were found to besimilar in both groups (respectively, 29.04 ± 7.17 to 27.11 ± 8.25, p = 0.241, 18.59 ±4.41 to 17.72 ± 6.57, p = 0.142).