S-bant çift dengeli mikser tasarımı
S-band double balanced mixer design
- Tez No: 519218
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mikserler almaç ve göndermeç yapılarının tasarımında kritik öneme sahiptir. Mikserler radar ve elektronik harp uygulamalarında sistem performansını belirleyen en önemli elemanlardan biridir. Bu nedenle gelişmekte olan teknoloji ile birlikte mikserlerin performans gereksinimleri de giderek artmaktadır. Daha düşük dönüşüm kaybına ve daha yüksek sıkıştırma noktasına sahip mikserler doğrudan sistemin dinamik alanının artmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle daha geniş frekans bandında çalışabilen dönüşüm verimliliği yüksek olmasının yanı sıra düşük maliyetli mikser tasarımları önem kazanmıştır. Düşük maliyet ve yüksek performans gereksiniminden dolayı günümüzde Schottky bariyer diyotlar mikser tasarımında fazlasıyla tercih edilmektedir. Bu çalışmada S-Bantta çalışması planlanan çift dengeli mikser tasarımı hedeflenmiştir. Mikser, yıldız topolojisinde tasarlandığı için Marchand Balun tasarımı da gerçekleştirilmiştir. 2-4 GHz frekans bandı içerisinde dönüşüm kaybı 7-9 dB aralığındadır. LO/IF izolasyonu 25 dB, RF/IF izolasyonu 30 dB, LO/RF izolasyonu 40 dB'nin üzerindedir. IF bant genişliği 1 GHz olup +5 dBm LO gücü ile P1dB 0 dBm ve IP3 değeri ise +9 dBm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Mixers have a critical importance on designing receiver and transmitter structures. Mixers are one of the most important elements that determine system performance in radar and electronic warfare. For this reason, the performance requirements of mixers are also increasing with the developing technology. Mixers with a lower conversion loss and a higher compression point allow the system to directly increase the dynamic range. For this reason, low-cost mixer designs have become important in addition to high conversion efficiency that can operate in a wider frequency band. Because of the low cost and high performance requirement, Schottky barrier diodes are now highly preferred in mixer design. In this study, it was aimed to design a double balanced mixer which is planned to work in S-Band. Since the mixer was designed in a star topology, the Marchand Balun design was also realized. The conversion loss in the 2-4 GHz frequency band is in the range of 7-9 dB. LO/IF isolation is 25 dB, RF/IF isolation is 30 dB, LO/RF isolation is over 40 dB. The IF bandwidth is measured 1 GHz and for +5 dBm LO drive level P1dB is measured 0 dBm and IP3 is measured 9 dBm.