Abdullah b. Zubeyr'in hilafeti ve Emevilerle mücadelesi
The Caliphate of Abdullah b. Zubayr and his struggle against the Umayyads
- Tez No: 51924
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Abdullah b. Zübeyr'in Hilafeti ve Emevîlerle Mücâdelesi Kahraman ÇANAKÇI Danışman: Prof. Dr. Bahattin KÖK 1996, Sayfa: 82 Jüri: Prof. Dr. Bahattin KÖK Bu çalışmamızda biz Hz. Peygamber (s.a.v.)'in sahabilerinden olan Abdullah b. Zübeyr üzerinde çalışma yaptık. O, doğumundan ölümüne kadar İslami bir kültür içerisinde yaşamış ve yetişmiştir. Biz, okuyucuların onun şahsiyeti ve faaliyetleri hakkında yorum yapabilmeleri için bir zemin hazırladık. Dolayısıyla ilk olarak onun hayat hikâyesini ele aldık. Bundan sonra onun, araştırmamızın asıl hedefi olan, Meke'de dokuz sene süren halifelik mücadelesi üzerinde durduk. Bu yıllarda o, Emevîlere karşı mücadele etmişti. Binâenaleyh bu çalışmayla biz, onun hayatını ve özellikle hayatına mal olan Emevilerle giriştiği mücadelesini tüm yönleriyle ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Master Thesis The Caliphate of Abdullah b. Zubayr and His Struggle Against the Umayyads Kahraman ÇANAKÇI Supervisor: Prof. Dr. Bahattin KÖK 1996, Page: 82 Jury: Prof. Dr. Bahattin KÖK In this study, we studied on Abdullah b. Zubayr who was a companion of the Prophet (peace be upon him). He had lived and been trained in an Islamic culture from his birth till his death. We have prepared an earth for readers to comment on his personality and activities, so firstly we have worked on his life story. After that we have worked on his caliphate struggle that is essential aim of this study and that continued in Mecca nine years. In this years he had struggled against the Umayyads. So we tried to present all aspects of his life, especially his struggle towards the Umayyads that caused his death.