Arc stud welding for hollow parts
İçi boş parçaların ark saplama kaynağı
- Tez No: 519269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP FAZIL YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VEYSEL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ark saplama kaynak yönteminin içi boş saplama tiplerinin metal plakaya elektrik arkı yardımıyla kaynaklanabilirliğinin incelenmesidir. Bu kaynak yöntemi, otomobil sektörü, endüstriyel ekipman imalatı, kazan imalatı, inşaat sektörü, köprü, demiryolu ve gemi inşaatı alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım yerindeki öneminden dolayı, kaynağın mekanik ve mikroyapısına etki eden parametrelerin belirlenmesi büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, sektördeki kullanım alanının geniş olması sebebiyle AISI 304 paslanmaz çelik malzemeden elde edilen içi boş saplamalar ile yine aynı tip malzemeden üretilmiş taban plakaları birbirlerine kaynaklanmıştır. Farklı kaynak parametrelerinin kaynak alanının tane yapısı üzerindeki etkisi ve kaynaklı bağlantıların bazı temel mekanik özellikleri incelenmiştir. Seçilmiş parametreler olan kaynak akımı, kaynak zamanı, çıkıntı mesafesi ve kaldırma mesafesi gibi ark saplama kaynağında mekanik ve mikroyapıya etki eden parametrelerin deneysel olarak belirlenmesine çalışılmıştır. Tüm numuneler çekme testine, bükme testine ve mikroyapısal incelemelere tabi tutulmuştur. Sinyal-gürültü oranı ve ANOVA tablolarına göre, kaynaklı eklemlerin çekme mukavemeti için optimum kaynak parametrelerin belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate arc stud welding (ASW) as a suitable method to combine hollow studs with metal plates by an arc of electricity. This process is used extensively in the fields of automobile and industrial equipment manufacturing, boiler, building, bridge and railroad construction and shipbuilding. Due to its crucial importance, it is very significant to decide the influencing parameters for the mechanical and microstructural properties of the welded specimens. In this work, AISI304 hollow studs are welded to AISI304 stainless steel plates because of wide variety of usage in industry. The effect of different welding parameters on the grain structure of the welding area and some essential mechanical characteristics of the welded joints are examined. The selected parameters like welding current, welding time, lift and plunge on the microstructural properties were experimentally investigated. All samples were subjected to tensile test, bending test and microstructural examinations. According to the response tables of signal to noise ratio and ANOVA, it is observed that optimum levels of welding parameters for tensile strength of welded joints.