Katılım bankalarında risk yönetimi uygulamaları: Türkiye örneği
Risk management practices in participation banks: The case of Turkey
  1. Tez No: 519318
  2. Yazar: MUSTAFA NİHAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF PARLAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Faaliyetleri büyük oranda riskli işlemlere dayanan bankalar için risk yönetiminin stratejik bir önemi bulunmaktadır. Bankalar, güçlü risk yönetimi sayesinde risklerini kontrol edip kayıplarını azaltırken, aynı zamanda izlenilen doğru stratejiler sonucu riskli işlemlerden kazanç sağlayabilmektedirler. Doğası gereği riskli işlemler üzerine inşa edilen bankacılık sektörünün maruz kaldığı riskler katılım bankalarında daha da çeşitlenmektedir. Bu bakımdan, katılım bankalarında risk yönetimi kendine özgü bazı risk ölçümü, riski azaltma ve risk yönetimi sistemleri gerektirmektedir. Katılım bankaları, risk yönetiminde geleneksel bankaların yararlandığı kimi yöntemleri kullan(a)mamakta, bunun yanında kendilerine özgü bazı farklı yöntemler geliştirmektedirler. Bu çalışmada, katılım bankalarının maruz kaldığı riskler ve bu risklerin yönetimine ilişkin ayrıntılı literatür taraması yapılarak, konunun teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Ardından, Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarında karşılaşılan başlıca riskleri belirleyip, bu bankalardaki risk yönetimini inceleme ve geleneksel bankalardaki uygulamalar ile karşılaştırma amacını taşıyan nitel bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında, görüşme yöntemi ile elde edilen veriler betimesel analiz yöntemi ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management is of strategic importance for banks whose operations are largely based on risky transactions. While banks can control risks and reduce their losses through strong risk management, they can profit from risky transactions thanks to the right strategies being followed. The banking sector is intrinsically built on risky transactions. The risks to which the banking sector is exposed are further diversified in the participation banks. In this respect, risk management in the participation banks requires some unique risk measurement, risk mitigation and risk management systems. Participation banks do not use some of the methods used by traditional banks in risk management, however they are developing some unique methods. In this study, the theoretical framework of the subject was established by examining the literature about the risks and the management of these risks. Then, a qualitative research was conducted in order to identify the main risks encountered in participation banks operating in Turkey. Also, the risk management technics of these banks were examined and compared with traditional banks in this context. Within the scope of the research, the data obtained by the interview method was interpreted by descriptive analysis method.