Understanding the driving forces in heritage conservation activities in suriçi
Suriçi'ndeki kültürel miras hareketliliğinin dinamiklerini anlama
  1. Tez No: 519319
  2. Yazar: DİLAN EYYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN, DOÇ. DR. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, 2000'li yıllardan itibaren Diyarbakır Suriçi'nde kültürel mirası koruma konusunda bir hareketliliğin olduğu iddiasını ispatlamayı ve bu hareketliliğin nedenlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 2000-2016 yılları arasında almış olduğu kararlar incelenmiştir. Ayrıca alanda belirtilen tarihlerde yapılan tüm projeler paydaşları ve finansörleri belirtilerek anlatılmıştır. Kültürel miras hareketililiğine neden olan etmenler ise; küresel, ulusal ve yerel olmak üzere üç seviyede incelenmiştir. Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve UNESCO gibi aktörler Türkiyedeki koruma gündemini belirleyen etmenler olarak ele alınırken; Tarihi Kentler Birliği'nin kurulması, kültürel miras ile ilişkili yasalar ve genel ve yerel seçimler ise Suriçi'nde koruma hareketliliğine neden olan ulusal düzeydeki etmenler olarak incelenmiştir. Yerel ölçekte ise 1999-2016 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde iktidar olan Kürt siyasal hareketi bir yerel aktör olarak ele alınmıştır. Yukarıda bahsedilen faktörlerden hangilerinin koruma hareketliliğinin oluşmasında ne derece etkili olduğunu anlamak için 10 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Tüm bunların sonucunda, bahsedilen tüm aktörlerin Suriçi'nde kültür mirasının korunması konusundaki hareketliliğe şu ya da bu şekilde katkı yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, Suriçi'ndeki koruma hareketliliğinin en önemli ve bu çalışmanın hipotezleri arasında öngörülememiş olan nedeni; merkezi hükümet ve yerel yönetim (Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi) arasındaki rekabet ve çekişme olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis has two main aims; the first aim is to show that there has been an increase in activities for cultural heritage conservation in Diyarbakır Suriçi District since 2000 and the second aim is to understand the major reasons of the situation; namely, the underlying dynamics on it. The decisions taken by the Diyarbakır Cultural and Natural Heritage Conservation Board between 2000 and 2016 have been examined in detail to express these aims. In addition, all cultural heritage projects that were developed or implemented during that time have been examined and discussed. The dynamics or factors of the increased conservation activity in Suriçi were examined in three different levels such as global, national and local levels. Council of Europe, European Union, and UNESCO are the global (f)actors that made significant impacts on the general conservation agenda of Turkey. The establishment of the Union of Historical Towns, the revised legislation on cultural heritage conservation as well as central and local elections are specified and examined as the national-level dynamics that shaped the increased conservation activity in Suriçi. Among the most important local (f)actors, there is the Kurdish political movement which came into power in Diyarbakır Metropolitan Municipality between 1999 and 2016. To verify the hypotheses of the research, semi-structured interviews were conducted with 10 people, who played active roles in heritage conservation activities in Diyarbakır in the last decades. The interviews helped to understand which of the above-mentioned factors have been influential as well as their level of influence over the occurrence and development of the conservation activities in Suriçi. The results indicate that all the factors or dynamics specified at the outset of the study, one way or another influenced the cultural heritage conservation activities in Suriçi. However, the most crucial and the unpredicted dynamic is the political competition and conflict between the central government and the local government, namely the Diyarbakır Metropolitan Municipality.