Pre-service math teachers' professional identity development through online anticipatory reflections: An intervention study
Hizmet öncesi matematik öğretmenlerinin çevrimiçi geleceğe dönük yansıtıcı yazılar yoluyla profesyonel kimlik gelişimi: Bir müdahale çalışması
  1. Tez No: 649576
  2. Yazar: AMİNE MERVE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NUR AKKUŞ ÇAKIR, PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi geleceğe dönük yansıma yazılarıyla hizmet öncesi öğretmen eğitimi sırasında meydana gelen öğretmen kimliğinin gelişimine ilişkin bilgi edinmeyi amaçlayan bir müdahale çalışmasıdır. Bu amaçla aşağıdaki araştırma soruları incelenmiştir; (1) Matematik öğretmen adayları mesleki kimliklerini nasıl algılarlar? (2) Haftalık çevrimiçi geleceğe dönük düşüncelerin öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi vardır? Ve (3) Çevrimiçi“profesyonel benlik”üzerine düşünmek, matematik öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimini nasıl etkiler? Çalışma, Bejiaard ve ark. (2000)'nın öğretmen kimliği teorisini kuramsal çerçeve olarak temel almıştır ve haftalık çevrimiçi ileriye dönük yansıtıcı yazmanın matematik öğretmeni adaylarının mesleki kimlik gelişimine etkisini araştırmak için karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı için tek bir gruplu ön test-son test deseni kullanılırken, nitel kısmı için tematik analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Bu çalışmada bir rastlantısal olmayan örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, 31 üçüncü sınıf matematik öğretmen adayından, nitel veriler ise müdahaleye katılan yedi gönüllü öğretmen adayından toplanmıştır. Veriler, ETIM ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış, nicel veriler SPSS24.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilirken ve nitel veriler tematik analiz yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğretmen adaylarının kendilerini öğretmen olarak tanımlanırken mesleki kimliklerinin pedagojik ve didaktik uzmanlığına daha çok odaklandıklarını ve 10 hafta sonunda, öğretmen adaylarının ETIM'e göre kimlik gelişiminde anlamlı bir pozitif fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğretmen adaylarına göre bu müdahale çalışması onların düşünme becerilerini geliştirmiş, farkındalıklarını artırmış, öğretmen kimliğini içselleştirmelerini kolaylaştırmış ve onlara yeni bakış açıları kazandırmış, dolayısıyla mesleki kimliklerini geliştirmelerine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This was an intervention study aimed to gain insight into the development of teacher identity during pre-service education by online anticipatory reflections. With this aim, the following research questions were examined; (1) How do pre-service math teachers perceive their professional identity? (2) What effect do weekly online anticipatory reflections have on pre-service teachers' professional identity development? (3) How does reflecting online on“professional self”impact pre-service math teachers' professional identity development? The study adopted Bejiaard et al. (2000)' s teacher identity framework and was designed as a mixed-method study. A single group of the pre-test-post-test design was used for the quantitative strand of the research while a thematic analysis approach was adopted for the qualitative strand. Convenient sampling method was used. The quantitative data were gathered from 31 pre-service elementary Math teachers whereas the qualitative data were from seven volunteer pre-service teacher who attended the intervention. Data was collected through Early Teacher Identity Measurement and semi-structured interviews. The quantitative data were analyzed by the SPSS24.0 statistical package program and the qualitative data by thematic analysis approach. The results indicated that pre-service teachers focus more on pedagogical and didactical expertise while defining themselves as a teacher and there was a significant positive difference in the identity development of the pre-service teachers according to the ETIM at the end of the 10-week intervention. Also, according to the pre-service teachers, the intervention facilitated their thinking skills, awareness, internalization of their profession and provided them with new perspectives, therefore facilitated their professional identity development.