Eko etiketlerin tüketici davranışları üzerindeki etkileri: Buzdolabı eko etiketlerinin konjoint analizi ile incelenmesi
Effects of eco labels on consumer behavior: Examination ofrefrigerator eco labels with conjoint analysis
  1. Tez No: 519348
  2. Yazar: BİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eko-etiketleme uygulamaları; tüketiciler açısından, ürünler ile ilgili bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması ve üreticiler açısından, piyasa başarısızlıklarının üstesinden gelinebilmesi için oldukça önemli araçlardır. Bu araştırma, tüketicilerin buzdolaplarına yönelik satın alma davranışları üzerine, eko-etiketlerin etkisi hakkında deneysel veriler sunmaktadır. İstanbul'da toplam 151 katılımcının dâhil olduğu anketin sonuçlarını bildirmekte olan bu araştırma, tüketiciler açısından çeşitli ürün özelliklerinin göreceli önemini ortaya koymaktadır. Araştırma verileri,“ayrık seçim analizi”olarak da bilinen“konjoint analizi”yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, tüketicilerin bir ürünü satın alırken önem gösterdikleri ürün özelliklerini belirttiği için, üretici firmaların yeni ürün üretme aşamasında iken, tüketici istek ve ihtiyaçlarını anlaması yönünden önemli bilgiler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eco-labelling is an important tool for overcome product information pollution and product market failures. This research, presents empirical data on the effects of eco-labels on consumers purchasing behavior for refrigerators and reports the results of a survey of a total of 151 participants in Istanbul. This research also reveals the relative importance of various product features for consumers. Research data were analyzed by the“conjoint analysis”method, also known as“discrete choice analysis”. The results of the research reveal the characteristics that the consumer is interested in when he/she obtains a product. Therefore, the research results contain important information in order to understand the wishes and needs of the consumers.