Determining the effects of environmental-oriented attitudes, eco-label, price sensitivity and social influence on green purchase intention: An empirical study on air-conditioning market
Çevresel davranışların, çevreci etiketlerin, fiyat duyarlılığının ve sosyal etkileşimin klima ürünleri üzerindeki çevreci tüketim niyetini tanımlayan deneysel çalışma
- Tez No: 699633
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE KİREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde, Dünya, küresel ısınmanın etkilerinden kurtulmak ile mücadele etmektedir. Ağaçların ekilmesi, var olan yağmur ormanlarının ve eko-sistemlerin korunması küresel ısınma ile mücadele etmek için belirli yöntemlerden biridir. Çevreci tüketim de bu yöntemler arasında bulunan en önemli mücadele yöntemlerinden biridir. Çevreci tüketimin anlamı insanların kullanmayı tercih ettikleri ürünlerde çevreye ve Dünyaya en az zararı verecek ürünü tercih etmeleridir. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme sektörü şu anda Dünya'ya verilen zararın önüne geçmek adına önemli çalışmalarda bulunarak rol almaktadır. İnsanlar tarafından hem evlerde hem de iş yerlerinde ısıtma ve soğutma amaçlı en çok kullanılan ürün ve dünyaya verilen zararı önlemeye çalışan ürün tipi, ev tipi klima ürünleridir. Araştırmanın temel amacı, ev tipi klima satın alan tüketicilerin yeşil satın alma niyetini etkileyen etkili faktörleri anlamaktır. Bu amaçla, Türkiye'de yaşayan 368 katılımcıyı içeren betimsel nicel bir çalışma tasarlanmıştır. Bu çalışmanın ana bulguları, ev tipi klima satın alan müşterilerin yeşil satın alma niyeti üzerinde çevresel kaygı, çevresel sorumluluk, küresel ısınmaya karşı farkındalık, sosyal etki ve fiyat duyarlılığının etkisini göstermektedir. Çalışma sonucunda, çevresel kaygı ve küresel ısınmaya karşı farkındalık, müşterilerin yeşil satın alma niyeti ile doğrudan ilişkili olmadığı, ancak diğer etkilerin klima satın alan müşterilerin yeşil satın alma niyeti üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In these days, our World is trying to survive from effects of global warming. Planting trees, saving existing rain forests & saving eco-systems are several things to protect Earth. Green purchase intention is one of the most important things to conflict with effects of global warming. Green purchase intention means that individuals prefer to use products which cause at least harm to environment. Heating ventilation air-conditioning (HVAC) systems have an important role to decrease effect of global warming in this challenge. Air-conditioners has a significant role in individuals' lives because this device is intended to use at both household & industrial sectors for heating & cooling purposes. The main objective of the research is to understand the influential factors affecting green purchase intention of consumers buying household air-conditioners. For this aim, a descriptive quantitative study is designed including 368 participants living in Turkey. Main findings of this study demonstrate effect of environmental concern, environmental responsibility, awareness to global warming, social influence & price sensitivity on green purchase intention of customers buying household air-conditioners. As a result of study, environmental concern & awareness to global warming are not directly related with green purchase intention of customers but the other effects have great influence on green purchase intention of customers buying air-conditioners.